Zatáhli jsme za záchrannou brzdu, prohlásil k České poště ministr vnitra Rakušan. Návrh jste nedostatečně konzultoval se starosty, míní poslankyně Mračková Vildumetzová

Zatáhli jsme za záchrannou brzdu, prohlásil k České poště ministr vnitra Rakušan. Návrh jste nedostatečně konzultoval se starosty, míní poslankyně Mračková Vildumetzová
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Výbor pro bezpečnost
06 / 04 / 2023, 17:00

Dnes se konalo další jednání Výboru pro bezpečnost, které mělo na programu jediný bod - situaci ohledně České pošty, kdy bylo ministrem vnitra Vítem Rakušanem oznámeno rušení poboček a s ním spojené propouštění zaměstnanců. Kolem zamýšleného kroku zrušit 300 poboček se pak celým Výborem nesla značná kontroverze.

Na dnešním zasedání Výboru pro bezpečnost figuroval jediný bod - vyhrocená situace kolem České pošty (ČP), když již dříve ministr vnitra Vít Rakušan oznámil rušení poboček tohoto státního podniku. Vláda má o jeho záměru jednat po Velikonocích. Počet poboček ČP se má snížit o několik stovek, o 300 z celkových 3 200, počítá Rakušan. K tomu podotkl, že jeho plán vychází z doporučení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) jako regulátora.  

Ministr vnitra se rozhodl pro tento krok v rámci připravované transformace státního podniku v moderní efektivní instituci, a současně prohlásil, že to je nutný krok, jinak by ČP reálně hrozila insolvence. ,,Zatáhli jsme za záchrannou brzdu," uvedl ministr vnitra na zasedání Výboru s tím, že daný krok přinese každoroční úsporu ve výši 700 milionů korun. Náklady na transformaci se vyšplhají na částku přes 8 miliard korun, měla by trvat dva roky, odhaduje ministr vnitra.

Rakušan argumentoval také tím, že od roku 2018 klesl zájem o listovní služby ze strany ČP o 40 %, situace tohoto státního podniku se pak horšila podle něho od roku 2017. Důležité je v rámci transformačního procesu ČP říct, jaké služby bude ČP dále poskytovat, jakým způsobem bude státní podnik financován, a jaké bude její další legislativní postavení.

Ministra vnitra podpořil mimo jiné Pavel Kašník (ODS), který řekl, že to je Fialův kabinet, jenž má odvahu řešit krizovou situaci okolo ČP, jejíž problémy vznikaly už za minulých vlád.

Ministrův plán však na druhé straně narazil na hráz opozice.  Zejména stínové ministryní vnitra Janě Mračkové Vildumetzové (ANO) vadí, že tento záměr nebyl řádně prodiskutován se starosty, respektive samosprávou, navíc také chybí podrobná analýza, na základě jakých kritérií se budou jaké pobočky ČP zavírat. Poslankyně míní, že zde panuje především nedostatečná komunikace se samosprávami a nebyla dána ani možnost starostům, kteří by chtěli udržet alespoň nějaké pobočky v chodu.

Stínové ministryni vnitra se rovněž nezamlouvá forma, s jakou chce Rakušan přistoupit ke svému plánu. Ke kritice poslankyně se přidal i její stranický kolega Jiří Mašek. Podle něho je to právě tato vláda,  ,,která boří ČP", s čímž nemůže souhlasit, a rovněž odmítl svalování viny na vlády minulé.

Rakušan kontroval, že  schůzku o rušení poboček má sjednánu už 97% starostů, takže s nimi komunikováno je, jak dodal, a vše je transparentní. Do konce dubna pak chce mít Rakušan ,,kolečko" jednání se starosty ukončeno.

Výbor ve svém usnesení schválil, že má být předložena ministerstvem vnitra analýza, na základě jakých kritérií byly vybrány jednotlivé pobočky ČP k uzavření, jak požadovala poslankyně Mračková Vildumetzová.

Zdroj: Jednání Výboru pro bezpečnost


Tagy článku

-->