Zatčení myslivce, který údajně přepadl a pořezal tenistku Kvitovou, budí velké rozpaky. Je to opravdu on, nebo mají nepravého?

Zatčení myslivce, který údajně přepadl a pořezal tenistku Kvitovou, budí velké rozpaky. Je to opravdu on, nebo mají nepravého?
Popisek: Petra Kvitová
14 / 10 / 2018, 18:00

Rozhodně už bylo záhodno dopadnout pachatele, který v prosinci 2016 přepadl a pořezal nejslavnější českou tenistku Petru Kvitovou. Ta při útoku ve svém prostějovském bytě utrpěla vážná zranění levé ruky, v níž drží tenisovou raketu. Případu se věnovala média celého světa, česká policie byla dlouho bezradná.

Po dvou letech tápání byl v souvislosti s případem Petry Kvitové letos v srpnu zatčen pan Radim Žondra (33), a to na základě toho, že ho napadená poznala při rekognici a kvůli údajným pachovým stopám. Označení  Žondry za pachatele však budí oprávněné rozpaky.

Oba nepřímé důkazy jsou vratké jako domeček z karet – první je vysoce podezřelý a výpovědní hodnota druhého „důkazu“ se blíží nule. Radim Žondra, myslivec a bratr úspěšného fotbalového útočníka Libora Žondry, trvá na své nevině.

psali jsme: Chovatel prasat a mystik Roubal byl odsouzen za pět vražd, ale má jich na svědomí kolem patnácti, nebo také žádnou. Spravedlnost přivítal samostřílem

Tenistka Kvitová sice označila Žondru při rekognici (mezi pouhými  čtyřmi figuranty), ale až poté, kdy jí policie údajně ukázala jeho fotografii. „Pokud se tato posloupnost potvrdí, stává se z rekognice zcela bezcenný důkaz,“ řekl redakci SM Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který se případem zabývá poté, co se na něj s prosbou o pomoc Žondrova rodina.

Je tedy vážné podezření, že byla tenistce nejprve ukázána policií fotka Žondry, bylo jí řečeno, že to je pachatel, a až poté byla tenistka vyzvána, aby ho formálně označila při rekognici.

Kvitová kromě toho viděla Žondru na fotce již dříve, tedy v roce 2016, kdy patřil mezi přibližně deset podezřelých - v minulosti byl (za také zvláštních okolností) totiž již Žondra trestán za to, že dával v Prostějově a okolí údajné tipy bytařům. Tehdy ho ovšem Kvitová mezi možnými pachateli (tedy na fotografiích vykradačů bytů na svobodě) neoznačila a policie pak pátrala bezúspěšně dva roky.

Může to tedy budit dojem, že byla tenistka do identifikace pachatele vmanipulována na druhý pokus (něco jako druhé podání), aby si mohla policie odškrtnout kolonku „splněno“. Nepůsobilo by totiž vůbec dobře, kdyby zůstal útok na vítězku Wimbledonu nevyřešen. To by pro českou policii zavánělo mezinárodní ostudou.

S podivnou rekognicí Žondry přišel specializovaný policejní útvar Tempus, který se zabývá nevyřešenými případy jako „blesk z čistého nebe“, když se policie chystala kauzu odložit. Poté, co se do kauzy vložil Tempus, bylo vše vyřešeno za pár dní, ač nebyly známy žádné nové informace. Nový byl jen úhel pohledu a zřejmě i zadání „vyřešte to rychle a za každou cenu“.

psali jsme: Levicový extrémista, který znásilnil ve squatu Klinika nejméně dvě dívky z hnutí MeToo, se údajně přiznal

Druhý důkaz proti Žondrovi, tedy pachová stopa, je ještě podivnější. Pachová stopa Žondry byla totiž objevena na tričku Kvitové po několika vypráních. To staví již tak vratký důkaz (psi se „trefí“ cca z 60 %) do říše sci-fi. Důkaz pachovou stopou může být obecně jen jako podpůrný a podle mnohých ani to ne. V případě mnohokrát vypraného trička jako by nebyl.

Česká televize navíc uvedla, že Kvitová označila za pachatele někoho úplně jiného, a to narkomana (54) z Olomouce, který přepadával a okrádal v Prostějově a okolí staré lidi. Je zvláštní, že Česká televize, která si zakládá na svých zdrojích (a na policii má velmi pevné vazby), selže právě v tak ostře sledovaném případě.

Pachatel napadl v prosinci 2018 Kvitovou v jejím bytě poté, co ho pustila dál. Tato okolnost také vypovídá spíše v prospěch verze, je Žonda není pachatelem. Jako bratr fotbalisty, sám aktivní sportovec, tedy jako člověk znalý sportovního prostředí by určitě Kvitovou poznal.

Jen blázen nebo narkoman by poté, co mu otevře Petra Kvitová (v bytě s neoznačeným zvonkem), šel dál, pořezal ji na ruce a odešel s pár tisíci. Muselo by mu být přece jasné, že má úspěšná sportovkyně v bytě daleko větší hotovost, což také měla, a to kabelce. Podle některých zdrojů šlo až o částku půl milionu korun. Pachatel se však spokojil s pár drobnými a vzal do zaječích (jako vyděšený narkoman). Tedy: Nevzal tenistce celou kabelku, dokonce jí nechal telefon, šperky  a elektroniku v bytě.

psali jsme: V Jankově na Benešovsku vraždil podnikatel Hypša

Žondra byl navíc v době přepadení Kvitové v jiném městě. Tento fakt lze usuzovat ze záznamu GPS jeho mobilního telefonu. Policie se touto „drobností“ vypořádala tak, že Žondra telefon někomu dal, aby zmátl stopy.

To je velmi vratká konstrukce. Pachatel podle ní pečlivě naplánuje útok na tenisku – a pak jí skoro nic neukradne?

Žondra navíc podle dostupných informací nikdy žádný byt nevyloupil. V minulosti byl trestán jen jako údajný tipař – a navíc mu byl jako jedinému z údajného gangu snížen trest a pak ho ještě propustili na podmínku.

Po svém zatčení za údajný útok na Kvitovou požádal Žondra soud, aby mu byla vazba nahrazena dohledem probačního úředníka. Zaručila se za něj jeho rodina a myslivecký spolek, jehož byl členem. Marně.

Navíc přibyl další problém, který měl utvrdit veřejnost v názoru, že je Žondra nepolepšitelný kriminálník. Rok před údajným útokem na Kvitovou měl dát Žondra tip na vyloupení vily právníka na Blanensku – z čehož byl usvědčen na základě dopisu, který mu poslal z vězení jeho údajný kumpán (psaní zadržela vězeňská služba). To nás vede k tomu, že byl Žondrův údajný kumpán buď blázen, nebo spolupracoval s policií - a na Žondru to ušili.

Mnohé tedy nasvědčuje tomu, že policie zatkla nesprávného. Pevně věříme, že jsou výše uvedené skutečnosti pouhými dohady, a že soud rozhodně spravedlivě a na základě pevných důkazů, poskytnutých vyšetřovateli.

 

Provozovatel domény securitymagazin.cz, společnost Security Media, s.r.o., ve svém článku ze dne 14. října 2018 s názvem „Zatčení myslivce, který údajně přepadl a pořezal tenistku Kvitovou, budí velké rozpaky. Je to opravdu on, nebo mají nepravého?“ uvedl nepravdivé tvrzení, že údajný pachatel Radim Žondra, který se obžalován z napadení tenistky Kvitové, má být bratrem úspěšného fotbalového útočníka Libora Žondry. Za újmu, kterou securitymagazin.cz panu Liboru Žondrovi způsobil, se tímto omlouvá.

 

 

 Autor: Ondřej Höppner

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace