Autor fotografie: foto: Cevro Institut|Popisek: Petr Mlejnek
Bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek, který čelil kritice pro své kontakty s podnikatelem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr, rezignoval na konci srpna 2022 na svou funkci. Security Magazín o tom informoval jako první. Neuplynulo půl roku a objevila se zpráva, že Mlejnek našel nové působiště, jímž je zbrojařská společnost LPP ovládaná Jiřím Sauerem. Zatímco Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové se snaží nabídnout odcházejícím generálům uplatnění, aby nekončili v soukromých zbrojařských firmách, minimálně v osobě Petra Mlejnka se totéž nepodařilo Ministerstvu vnitra, které vede Vít Rakušan. Shodou okolností bývalý šéf rozvědky přišel do firmy, která realizuje řadu zakázek pro Ministerstvo obrany.
Před svou rezignací Petr Mlejnek čelil týdny kritice kvůli svým stykům s podnikatelem Michalem Redlem, podezřelým z korupčního jednání v pražském dopravním podniku. Celá situace vedla dokonce k vyvolání prvního hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy.
Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata míří podle Ekonomického deníku na české velvyslanectví v Litvě. Média to dávají do souvislosti s neoficiální informací, že se Ministerstvo obrany snaží o to, aby odcházející vysoce postavení generálové nekončili ve službách soukromých zbrojařských společností a vyhnout se tak situacím, kdy by tito důstojníci mohli využít či zneužít svých kontaktů a znalostí z armády či ministerstva ve prospěch zájmů svých nových zaměstnavatelů. Je-li tomu tak, jde o sympatickou, chvályhodnou a logickou snahu, a nachází-li v konkrétních případech vláda, v případě generála Opaty Ministerstvo zahraničních věcí, řešení v podobě jeho angažmá v diplomatických službách, je to elegantní, efektivní a důstojné.
Zatímco se Ministerstvo obrany vedené Janou Černochovou o takový přístup snaží, Ministerstvo vnitra pod Vítem Rakušanem v případě Petra Mlejnka zřejmě adekvátní řešení nenalezlo, a poněkud paradoxně z úřadu v jeho působnosti přichází bývalý vysoce postavený voják a analytik Vojenského zpravodajství přichází do společnosti obranného průmyslu, která realizuje zakázky Ministerstva obrany. Mlejnek mj. sloužil v minulosti u výsadkového praporu v Chrudimi a u 601. skupiny speciálních sil, přičemž společnost LPP je jedním z možných dodavatelů lehkých útočných vozidel pro tento druh vojsk.
Kvůli střetu zájmů prodal podíl ve společnosti Robot Scientific současný první náměstek ministryně obrany František Šulc. Poloviční podíl v této společnosti spolu se Šulcem držela právě LPP Jiřího Sauera.
Situace, kdy dochází k personální výměně mezi veřejným a soukromým sektorem, se nazývá efektem otáčivých dveří. Personální výměny mezi veřejným a soukromým sektorem mohou mít za následek ohrožení nezávilstoi veřejné správy. Je to téma, kterým se dlouhodobě zabývá nejen organizace Transparency International, ale i orgány EU.
Zdroj: ceska-justice.cz, irozhlas.cz, idnes.cz