Zatýkání islámistických radikálů v Tunisu nepomáhá - vláda se obává o turisty

Zatýkání islámistických radikálů v Tunisu nepomáhá - vláda se obává o turisty
Autor fotografie: astrolabeTV1|Popisek: Islámští radikálové v Tunisku
21 / 03 / 2015, 14:30

V Tunisu bylo od začátku roku už zatčeno přes sto bojovníků IS a přes rozsáhlou protiteroristickou kampaň se nedaří zajistit bezpečnost v zemi.

Tuniské úřady zadržely už více než dvacet osob, které podezřívá z podpory bojovníků islámského státu a deset z nich z přímé spoluúčasti na teroristickém útoku v muzeu Bardo, ke kterému se přihlásil IS a al Káida. 

V rámci protiteroristické kampaně byly po celé zemi byly rozmístěny ozbrojené vojenské jednotky a na všech turisticky zajímavých místech hlídají ozbrojenci. 

Stovky lidí se dnes sešli v tuniské katedrále na památku obětí teroristických útoků - podle posledních informací bylo usmrceno dvacet zahraničních turistů a tři Tunisané. Pietní akce se zúčastnili zástupci tuniské vlády a celou akci provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Zdroj YouTube, PressTV News Videos

Teroristé, kteří ve středu spáchali útok v tuniském hlavním městě, byli podle ministerstva vnitra vycvičeni v Libyi. „Zemi nelegálně opustili loni v prosinci a vydali se do Libye, kde podstoupili výcvik se zbraněmi,“ uvedla americká stanice CNN. Útočníci byli „spící buňkou“ v Tunisku, ale úřady nesdělily, kdo jim dal příkaz zaútočit.(zdroj: idnes.cz)

Tuniský premiér Habíb Síd ve středu uvedl, že jedním ze zabitých útočníků byl Jassin Lábidi. Bezpečnostní služba o něm věděla, ale nebyla si v jeho případě vědoma čehokoli zvláštního. Nezjistila ani, že by měl vazby na militantní skupiny.(zdroj: novinky.cz)

Úřady údajně vědí o několika výcvikových táborech v Libyi, kam mladí Tunisané odjíždí. Tunis je jednou ze zemí, odkud verbuje IS do svých řad nejvíce bojovníků. (zdroj: electronicresistance.net)

Tuniské bezpečnostní složky zatkly už letos v únoru přes sto osob, které plánovaly teroristické útoky, uvedl 25. února mluvčí tuniského ministerstva vnitra. Jednalo se o militantní buňky islámského státu, které operovaly ve městě Hammam Ghzaz a plánovaly bombové útoky na budovy. 

Největší výcvikový tábor islámského státu v Sabratha je pouhých 45 km od tuniské hranice, uvedl mluvčí libyjské armády pro tuniský deník Assarih. V táboře je školeno tři až čtyři tisíce bojovníků, z nichž většina jsou Tunisané. Podle armádního mluvčího se "drasticky zvýšil počet tuniských bojovníků v Libyi, kteří bojují v oddílech IS. Šest sebevražedných tuniských atentátníků zaútočilo v Benghází a další vyhodili do vzduchu sanitku.


Zdroj: REUTERS, idnes.cz

Psali jsme také:

Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament

Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika

Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA

Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Západ prohrává válku s islámským státem

 

 

 

 

Tagy článku