Zaútočí irácká armáda proti tureckým vojákům?

Zaútočí irácká armáda proti tureckým vojákům?
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Al Jazeera English
06 / 12 / 2015, 07:45

Šéf bezpečnostního a branného výboru iráckého parlamentu Hakím Zámilí vyzval premiéra k tomu, aby armáda zahájila letecké údery proti tureckým vojákům, kteří ještě na iráckém území zůstávají.

Irák včera prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive je narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažení, informovala agentura Reuters. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků. Podle iráckého prezidenta jde o porušení mezinárodního práva.

Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a nepřátelský čin a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Na protest si dnes předvolalo tureckého velvyslance v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.

Turecký bezpečnostní zdroj v pátek agentuře Reuters řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna.

Dva americké armádní zdroje podle Reuters v pátek potvrdily, že USA věděly o nasazení stovek tureckých vojáků v severním Iráku, ale nejde prý o součást aktivit mezinárodní koalice v čele s USA.

Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že jsou turečtí vojáci v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je. "Nedali nám žádné zbraně, i když jsme je žádali," citovala Nudžajfího agentura AP. "Vybavili jsme tuto jednotku na černém trhu z našich vlastních peněz a myslíme si, že budou nejlepší silou pro osvobození Mosulu," dodal.

I podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua byl tábor, který leží asi 30 kilometrů severovýchodně od Mosulu, založen téměř před rokem ve spolupráci s iráckými úřady. "Tento tábor je výcvikovým táborem pro místní dobrovolníky bojující proti terorismu," uvedl Davutoglu. "Vycvičil více než 2000 našich bratrů z Mosulu a tak přispívá k osvobození Mosulu od teroristické organizace Islámský stát," dodal.

V oblasti jsou aktivní také menšinoví Kurdové, kteří v severním Iráku žijí a s pomocí mezinárodní koalice bojují proti IS. Zároveň ale mají kritické vztahy s Tureckem, které obnovilo boje proti kurdským separatistům na svém území a potažmo v Sýrii a v Iráku.

Mosul, který je největším městem na severu Iráku, padl do rukou islamistických radikálů při bleskové ofenzivě již v červnu loňského roku.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku