Popisek: Ilustrační foto
Přísnější kontroly budou zřejmě čekat občany zemí EU na vnějších hranicích. Porovnání údajů s policejními databázemi. Aerolinie by měly uchovávat a předávat k prověření úřadům některé údaje o cestujících, například kontaktní údaje nebo číslo bankovní karty. Kontroly ve vlacích ale nebudou. Bude omezen přístup ke střelným zbraním.
Brusel 19. listopadu (zpravodaj ČTK) - Je to jeden z bodů, na nichž by se měli v pátek v Bruselu shodnout ministři vnitra a spravedlnosti evropské osmadvacítky. Jednání, svolané v reakci na teroristické útoky v Paříži, by také mělo podpořit francouzskou žádost o co nejrychlejší vznik celoevropské evidence cestujících v letecké dopravě.
Už nyní jsou při návratu do schengenského prostoru do pasy občanů EU podrobovány vizuální kontrole. Nová pravidla by však měla umožnit jejich systematické porovnávání s policejními databázemi, plyne z vyjádření diplomatů informovaných o přípravě schůzky. Schengenská zóna volného pohybu bez kontroly vnitřních hranic se nekryje přesně s EU, jejími členy nejsou Velká Británie, Irsko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Kypr.
Ministři vyzvou Evropskou komisi, aby rychle připravila příslušné změny pravidel. Zpřísněním kontrol bude EU reagovat na fakt, že většina útočníků, kteří minulý pátek v Paříži připravili o život 129 osob, byla občany unijních zemí. Přinejmenším někteří z nich patřili mezi tisíce mladých lidí, kteří se indoktrinovaní islamistickou ideologií vydali válčit v řadách Islámského státu (IS) do Sýrie a Iráku. Nebezpečí představují takto zradikalizovaní islamisté podle tajných služeb i po návratu. Jak dnes uvedl šéf Europolu Rob Wainwright, v příslušné databázi je 10.000 jmen, přesně identifikovány jsou 2000 z nich a odhady hovoří až o 5000 "zahraničních bojovnících" se syrskou zkušeností.
Některé členské země, například Nizozemsko, přišly v minulých dnech s nápadem na kontroly na některých vnitřních hranicích schengenského prostoru. Nápad na "minischengen" ale podle všeho nenašel velkou podporu. Evropská komise dnes dala najevo, že podobný návrh formálně vůbec nedostala.
Diplomaté zároveň upozorňují, že už ve stávajících pravidlech mají bezpečnostní orgány zemí EU k dispozici řadu nástrojů ke kontrolám pohybu přes hranici.
Informovaný unijní diplomat dnes podotkl, že některé možné bezpečnostní prvky, například systematické kontroly pasažérů ve vlacích zvažované po zmařeném pokusu o atentát ve vlaku Thalys, nyní ministři probírat nebudou. Jejich další pravidelná schůzka, která se má bojem s terorismem také zabývat, se totiž uskuteční už za dva týdny.
Francie klade před pátkem velký důraz také na přijetí evropských pravidel pro evidování leteckých pasažérů (PNR, Passenger Name Record) ještě do konce tohoto roku. O návrhu se už delší dobu vyjednává, nyní hledají kompromis zástupci Evropského parlamentu a lucemburského předsednictví. Podle dobře informovaného zástupce předsednické země by dohoda měla být skutečně nalezena brzy. Paříž už varovala, že v případě neexistence společného postupu si podobná pravidla začnou unijní země domlouvat přímo mezi sebou, bez střechy" unijní legislativy.
Aerolinie by podle PNR měly uchovávat a předávat k prověření úřadům některé údaje o cestujících, například kontaktní údaje nebo číslo bankovní karty. Diskuse se stále vede, zda se má podobné pravidlo vztahovat například také na lety uvnitř samotné Evropské unie.
Francouzi podle diplomatů také žádají co nejrychlejší vznik společné unijní pohraniční stráže. Konkrétní návrh žádají od komise do konce roku.
Dalším bodem, o kterém budou ministři v pátek hovořit, je snaha posílit kontrolu pohybu střelných zbraní. Evropská komise už tento týden představila svůj záměr na novelu příslušné směrnice. Podle ní by některé poloautomatické střelné zbraně vůbec nesměli jednotlivci v unii legálně vlastnit a ztížit by se měl také obchod s papírově znehodnocenými zbraněmi.