Zavedení podmínek pro bezpečnostní služby Sněmovna jen rozjednala

Zavedení podmínek pro bezpečnostní služby Sněmovna jen rozjednala
Popisek: Ilustrační foto
24 / 03 / 2016, 12:15

Sněmovna včera nedokončila úvodní kolo debaty k uzákonění podmínek pro činnost soukromých bezpečnostních služeb.

Vládní předloha předpokládá například to, že bezpečnostní agentury budou potřebovat licenci. Poslanci se k projednávání normy opět dostanou nejdřív v dubnu. Březnová řádná sněmovní schůze odpoledne skončila.

Předloha vyjme soukromé bezpečnostní agentury z režimu živnostenského zákona. Vedle stanovení podrobnějších podmínek pro jejich činnost stanoví i přestupky a sankce, kterou bude moci být až odnětí licence, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Úprava by měla podle něho přispět mimo jiné k vytěsnění nespolehlivých podnikatelů v tomto oboru a ke zkvalitnění služeb pro zákazníky. Předloha se bude vedle bezpečnostních agentur vztahovat například i na soukromé detektivy. Ve Sněmovně se již chystá návrh, jak podmínky pro jejich činnost ještě zpřísnit.

Licence má podle předlohy vydávat ministerstvo vnitra po prověření žadatele a se souhlasem tajných služeb. Licence mají být platné nejvýše deset let a žadatelé za ně budou platit. Vnitro by mělo z poplatků získat kolem 30 milionů korun ročně. Peníze půjdou na nové úředníky, kteří budou licence vydávat a zároveňbezpečnostní agentury kontrolovat.

V Česku podle podkladů k návrhu zákona působí kolem 6500 subjektů, které podnikají v oboru soukromých bezpečnostních služeb. Firmy zaměstnávají kolem 50.000 lidí.

Návrh zákona počítá se zavedením dvouletého přechodného období, v němž budou muset bezpečnostní firmy licence získat. Na vnitru má kvůli tomu vzniknout pracoviště se zhruba 40 zaměstnanci. Jeho zřízení by mělo v prvním roce vyjít na 30 milionů korun a v dalších letech bude zajištění nové agendy stát kolem 20 milionů ročně.

Stanovisko Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu – ASIS CZ k návrhu zákona o bezpečnostní činnosti

TAG: BEZPEČNOSTNÍ AGENTURA

Tagy článku