Závěr vyšetřování: plot kolem Bílého domu bude zvýšen o 1,5 metru

Závěr vyšetřování: plot kolem Bílého domu bude zvýšen o 1,5 metru
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Bílý dům
19 / 12 / 2014, 18:30

19.12.2014 / Výsledek vyšetřování bezpečnostního incidentu z letošního září: sídlo amerického prezidenta je špatně střeženo. Tajná služba USA selhala.
Zdroj: www.i24news.tv/

Letos 19. září přelezl plot u Bílého domu a hlavním vchodem vešel dovnitř budovy bývalý voják Omar Gonzales. Tajná služba USA včetně odstřelovačů si vůbec ničeho nevšimla. Navíc byl Gonzales ozbrojen nožem, a jen náhodou nebyl v tu chvíli prezident Obama  ani jeho rodina uvnitř Bílého domu.

Každý by předpokládal, že americký prezident bude nejstřeženější osobou na světě. Opak je pravdou. Bezpečnostní incident měl tehdy za následek odvolání ředitelky prezidentovy ochranky Julie Pierson. Celou věc  vyšetřoval výbor Sněmovny reprezentantů, který včera zveřejnil část neveřejné zprávy. 

Zjištění komentovali přední američtí politici včetně ministra pro vnitřní bezpečnosti USA Jeha Johnsona, který v září nařídil vyšetřování. Ten uvedl základní opatření, která se musí okamžitě přijmout, především:

  • plot kolem celého areálu Bílého domu se zvýší o 1,2 až 1,5 metru
  • budou odstraněny vodorovné konstrukční prvky plotu, které usnadňují jeho přelezení
  • horní část plotu bude zakřivena směrem ven.

Vyšetřováním se také zjistilo, že tajná služba USA, která je odpovědná za ochranu prezidenta,  opakovaně selhala z několika důvodů:

  • organizační nedostatky ve vedení agentury
  • interní komunikační problémy
  • osobní vazby mezi členy vedení a "zajeté rituály"
  • nedostatečný trénink a výcvik příslušníků agentury (doslova je uvedeno: "kvalita tréninku klesla hluboko pod přijatelnou úroveň").

Vyšetřovatelé přímo hovořili s padesáti agenty tajné služby a s více než 120 členy různých federálních agentur, výzkumných ústavů, i s příslušníky bezpečnostních sil, atd. 

Ochranka prezidenta zadržela za posledních pět let zadržela 15 osob, které se pokusily přelézt plot, a z toho šest případů se stalo letos. 

 

 

 

Tagy článku