Zavírání hranic – vydá se Evropa dánskou cestou?

Zavírání hranic – vydá se Evropa dánskou cestou?
20 / 06 / 2018, 08:30

Trend tomu zatím nasvědčuje.

Nejprve odkaz na článek na Zdroji samotný, jako obvykle:

Zdroj.cz – Zavírání hranic – vydá se Evropa dánskou cestou?

Vybral jsem si k poslednímu komentáři na Zdroji Dánsko a Rakousko, a to z několika důvodů.

Za prvé jsou to země, které jsou pevnou součástí „tradičního Západu“, nezažily komunismus, jsou bohaté – nelze na ně uplatnit nějakou posměšnou rétoriku o chudácích z východu, kteří nechápou moderní evropské hodnoty, protože žili za oponou.

Za druhé je na nich vidět, jak rychle dokáže změnit svoje směřování vláda malého státu a jak je v krizích občas výhodné nebýt příliš velký. Běžící slon nemůže jen tak zahnout doprava či doleva, zabil by se; běžící králík to udělá jako nic. Podobné je to se státy a nadnárodními organizacemi. Za velikost (a tomu odpovídající sílu) se platí setrvačností a nemožností reagovat pružně na nově vzniklé situace. Na migrační krizi dokázaly malé státy reagovat nejrychleji. Velké federální Německo je na tom podstatně hůře a ještě větší a volnější EU se zatím neshodla na vůbec ničem.

psali jsme: Otevřený dopis Angele Merkel

Za třetí mají obě země migrační a azylovou politiku velmi podobnou principům Visegrádské čtyřky a netají se svým úmyslem dále „utahovat šrouby“. Mezinárodní kritika mířená na jejich hlavy je však podstatně méně hlasitá než u V4. To nejspíš souvisí s bodem jedna. Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. V každém společenství funguje nějaká neformální hierarchie a Praha bohužel nemá v Berlíně ani Bruselu ten samý respekt co Kodaň. Do jaké míry si za to můžeme sami, toť otázka.

Za čtvrté, obě země mají sousedy, u kterých to funguje přesně naopak. V případě Rakušanů je to Německo, v případě Dánů Švédsko.

Zde je k vidění hodinová debata dánských a švédských politiků, titulkovaná anglicky, ze září 2015. Jedná se samozřejmě o migrační krizi. Dvě příbuzné země, ale politicky jako z jiných planet.

Editor na Zdroji.cz napsal do titulku článku otázku, zda se Evropa vydá dánskou cestou. Ona to v podstatě ani otázka není; ono už se tak evidentně děje. Za poslední tři roky mě napadá jediná změna vlády, která nešla tímto směrem, a to je nástup socialistů ve Španělsku minulý týden – a tato změna neproběhla na základě voleb, ale palácovým převratem v parlamentu, kde žádná frakce nemá většinu.

Účinky „dánské cesty“ jsou vidět na migračních proudech již nyní. Nejsevernější spolková země Německa, Šlesvicko-Holštýnsko, se poslední roky potýká se zpětným tokem migrantů z Dánska. V pátek vyšel na Die Welt rozhovor s místním premiérem Danielem Güntherem (CDU), ve kterém se skoro mimochodem hovoří o tom, že ve Šlesvicku-Holštýnsku žije aktuálně 2600 migrantů, kteří se sem vrátili přes dánsko-německou hranici. Šlesvicko má necelé tři miliony obyvatel, takže 2600 osob není úplně málo. (Další článek o tomto pohybu z Dánska, německy.)

Zajímavou skutečností je rovněž to, že dánské a rakouské postupy začínají nacházet odezvu u zmíněných sousedů, a to hlavně v sousedících regionech. Naproti Kodani leží kraj Skåne, který historicky Dánsku dokonce patřil, a právě zde je protiimigrační strana Sverigedemokraterna nejsilnější – v některých okrscích nad 30 % hlasů.

psali jsme: Nekončící sága azylového úřadu BAMF

Velmi podobná situace je v Německu. Rakouským sousedem je Bavorsko, kulturně Rakousku velmi podobné, a tamní konzervativní strana (CSU) čím dál více orientuje svoji politiku podle novinek z Vídně. Přijede-li Sebastian Kurz do Bavorska, bývá vítán jako ctěný host. Na 20.června si Bavoři s Rakušany domluvili společné zasedání svých vlád v Linci – historicky první. Současná rebelie CSU proti kancléřčině politice má s touto reorientací také dost společného.

Mimochodem, na tu rebelii jsem zvědav. Angele Merkel se podařilo zkrotit předsednictvo CDU, lidí s otevřenými námitkami vůči kancléřce je ve frakci CDU snad jen šest; ale poslanci CSU jsou stoprocentně za Seehoferem. Už se mluví i o možnosti, že by CSU vyletěla z vlády a nahradila ji vzkříšená Jamajka. Tím by posun CDU doleva byl definitivně zpečetěn. Bude to zajímavý příští týden.

 

Autor: Marian Kechlibar

//kechlibar.net/wordpress

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace