Zavraždili poslankyni Coxovou kvůli Brexitu?

Zavraždili poslankyni Coxovou kvůli Brexitu?
17 / 06 / 2016, 06:45

Coxová se před nacházejícím referendem angažovala na straně stoupenců setrvání země v EU.

Londýn - Britskou labouristickou poslankyni Jo Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, dnes zavraždili v jejím volebním okrsku. Pravděpodobného útočníka policie rychle zadržela. Kvůli napadení dnes všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron.

Celá země je v šoku, protože násilné útoky na politiky, zvlášť s použitím střelné zbraně, jsou ve Spojeném království velmi nevídanou a nepředstavitelnou věcí. Ministryně vnitra Theresa Mayová prohlásila, že Británii spojuje smutek. Zločin odmítla komentovat, dokud se nevyjasní, co se přesně stalo. 

Podle některých britských médií svědci slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení, které usiluje o odchod Británie z Evropské unie. 

Vražda poslankyně Coxové je podle premiéra Camerona tragédií. Předseda labouristů Jeremy Corbyn označil čin za ohavný. Podle manžela poslankyně Brendana Coxe by jeho žena nyní chtěla, aby se všichni spojili proti nenávisti, která ji zabila.

"Smrt Jo Coxové je tragédií. Byla odhodlanou a starostlivou poslankyní. V myšlenkách jsem s jejím manželem Brendanem a jejími dvěma dětmi," uvedl na twitteru premiér Cameron.

"Celá Labouristická strana a labouristická rodina - a určitě i celá země - je tváří v tvář této ohavné vraždě v šoku," reagoval Jeremy Corbyn, předseda strany, jejíž byla Coxová členkou. Vyzval také k urychlenému zjištění motivu vraždy.

Manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox uvedl, že by jeho žena nyní chtěla jen dvě věci, "aby byly naše drahé děti zahrnuty láskou" a "abychom se všichni sjednotili v boji proti nenávisti, která ji zabila". "Nenávist nemá světonázor, rasu ani náboženství, je jedovatá," dodal Cox.

Vraždu Coxové už odsoudila většina předních britských politiků včetně skotské premiérky Nicoly Sturgeonové, ministryně vnitra Theresy Mayové, ministra financí Georgea Osbornea či expředsedy labouristů Eda Milibanda. Za "zničující ránu naší demokracii" označil útok i bývalý premiér Gordon Brown.

Jedna z hlavních tváří kampaně za odchod Británie z Evropské unie, exstarosta Londýna Boris Johnson na twitteru napsal, že je z vraždy poslankyně "smutný a v šoku".

Tagy článku