Zbabělý Sobotka se vyhnul demisí zodpovědnosti. Teď mu to Zeman pěkně ,,osolí"

Zbabělý Sobotka se vyhnul demisí zodpovědnosti. Teď mu to Zeman pěkně ,,osolí&quote;
Popisek: Bohuslav Sobotka
03 / 05 / 2017, 08:00

Premiér Bohuslav Sobotka učinil krok, který čekal jen málokdo.

Předpokládalo se, že na včerejší tiskové konferenci navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání ministra financí Andreje Babiše za jeho nevyjasněné kauzy. To se však nestalo a místo toho zvolil ,,terapii šokem" - odstoupení celé vlády.

Sobotka se zdánlivě ,,elegantně" zbavil zodpovědnosti za svou nečinnost, kdy o většině kauz vicepremiéra vlády věděl dávno předtím, ale nebyl schopen účinně konat. Nyní zodpovědnost předává ,,raději" do rukou prezidenta republiky.

Ten, protože Sobotku bytostně nesnáší, si nenechá jistě ujít šanci, jak předsedu vlády ještě více zesměšnit. Může to udělat jednoduše: odmítne přijmout Sobotkovu demisi a nechá dohrát vládní orchestr v kakofonii až do hořkého konce. Tím by premiér utrpěl další výraznou politickou porážku a i před svými  voliči by vypadal nesmírně směšně. Nebo může volit ještě ,,extrémnější" variantu a pověřit sestavením vlády svého spojence Andreje Babiše, což by mělo přinejmenším stejný efekt.

Suma sumárum, tento ,,úhybný manévr" se Sobotkovi vůbec nepovedl. Měl jednat daleko dříve a razantněji. Protože však není typem tvrdého a razantního politika, ani lídrem, nechal vládní krizi dojít až do takového stadia, kdy nebylo žádného východiska, aniž by Sobotka utrpěl nějakou politickou porážku. Zachoval se však jednoznačně zbaběle. Demise celé vlády je půl roku před řádnými volbami řešením neuváženým, až absurdním.

Jisté je nyní to, že ČSSD přijde o další voliče a není vyloučeno, že v říjnu na ni bude z výsledkové tabule svítit jednociferný výsledek. Babišova cesta k premiérství nemohla být umetena lépe.

 

psali jsme: 

Sobotka udělá vše, aby nevládl Babiš. Spojí se i s komunisty na vládní úrovni

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace