Zbraně pro teroristy v San Bernardinu údajně obstaral Američan, který konvertoval k islámu

Zbraně pro teroristy v San Bernardinu údajně obstaral Američan, který konvertoval k islámu
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ NBC NEWS
09 / 12 / 2015, 14:45

Pokračuje vyšetřování teroristického útoku radikálních islámistů v Kalifornii.

FBI prošetřuje pozadí teroristického útoku v Kalifornii, při kterém zradikalizovaný muslimský pár zastřelil 14 lidí a 21 jijch zranil. Vyšetřovatelé nyní prošetřují 24 letého Enriqua Marqueze, který legálně zakoupil dva samopaly, se kterými Syed Rizwan Farook a jeho manželka Tashfeen Malik zaútočili v budově úřadu sociálních služeb v San Bernardinu.

FBI hledá odpověď na otázku: Jak se z muslimské ženy v domácnosti stane teroristka?

Podle listu The New York Times je Enrique Marquez Farookův přítel z dětství a jeho bývalý soused. Oba bydleli v Redlandu v domech vedle sebe a často se navštěvovali. Marquez vyrůstal s Farookem  a s jeho sestrou chodil do školy. 

Marquez, který pracuje v obchodě Walmart, podle FBI zakoupil zbraně legálně v roce 2011 nebo 2012 a potom je přeprodal nebo daroval Farookovi.  Vyšetřovatelé ho prozatím neoznačili za podezřelého, nicméně se domnívají, že ví o aktivitách Farookovy rodiny mnohem víc. FBI odmítla komentovat, zda Marquez porušil kalifornské zákony, pokud předal Farookovi střelné zbraně, legálně zakoupené u licencovaného obchodníka.

Policie pátrá po motivu muslimských Bonnie a Clyda. Terorismus nebo Vánoce?

Spolupráce Marqueze při vyšetřování celého případu pomůže podle vyšetřovatelů  vnést větší jasno a pochopit myšlenky obou teroristů. FBI už potvrdila, že manželé Farookovi se radikalizovali postupně již delší dobu.

Lidé, kteří znají Marqueze, uvedli, že konvertoval k islámu a asi před čtyřmi nebo pěti roky začal navštěvovat Islámskou společnost Corona-Norco. Podle manažera společnosti Azmi Hasana přicházel Marquez do mešity asi jednou za měsíc, obvykle v pátek a doplnil, že "Vypadal jako normální kluk." Postupně chodil stále méně častěji, jednou dokonce mezi návštěvami uplynulo osm měsíců. Mešitu navštěvovala i jedna z Farookových sester se svým manželem.

Podle CNN se Farook  chystal s další dosud neznámou osobou spáchat teroristický útok už v roce 2012, ale díky sérii zatýkání, které se ve spojitosti s terorismem odehrálo v oblasti, se ale prý rozhodli v útoku nepokračovat.

Dvojice si před nejnovějším útokem půjčila zhruba 28 tisíc dolarů přes službu Prosper, která zprostředkovává přímé půjčování peněz od člověka k člověku. Částka jim prý na bankovní účet dorazila zhruba dva týdny před útokem.   

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.