Zcela nová souvislost EET: Nitky vedou až k prolomení devizových intervencí ČNB

Zcela nová souvislost EET: Nitky vedou až k prolomení devizových intervencí ČNB
Autor fotografie: By Jklamo (Own work) [CC BY-SA 3.0 cz (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/deed.en)], via Wikimedia Commons|Popisek: Budova ČNB
09 / 12 / 2016, 17:45

Ekonomické kruhy už delší dobu spekulují nad tím, kdy ČNB ukončí intervence na oslabování koruny. Impuls k jejich prolomení může přijít z opravdu neočekávané adresy, z ministerstva financí. Cílem intervencí bylo totiž zvýšit inflaci a to nyní podle analytiků nastává i kvůli EET.

Meziroční inflace v Česku v listopadu podle Českého statistického úřadu zrychlila na 1,5 procenta z říjnových 0,8 procenta a byla nejvyšší od června 2013. K jejímu růstu podle analytiků přispěla i EET. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler pro ČTK řekl, že ceny v kategorii stravování a ubytování vzrostly meziročně o 2,2 procenta, zatímco celkový dosavadní průměr byl 1,2 procenta.

Ministr financí Babiš tomu oponoval, když poukázat na to, že EET běží až od prosince a data o inflaci jsou listopadová. To však taky znamená i to, že plný dopad EET na ceny se teprve projeví.

Podstatná je ale informace, že inflace se teď dostala po téměř třech letech do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB a podle analytiků by se v něm měla držet i nadále. Pokud se ale inflace bude pohybovat okolo inflačního cíle, padne tím pro ČNB důvod, proč na trhu vůči koruně masivně intervenovat. Lze se tedy domnívat, že se tak velmi přibližuje termín, kdy ČNB intervence definitivně ukončí.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace