Zdeněk Kovář: Postřílel v restauraci osm lidí kvůli manželce, která byla řízená z vesmíru?

Zdeněk Kovář: Postřílel v restauraci osm lidí kvůli manželce, která byla řízená z vesmíru?
Popisek: Zdeněk Kovář
12 / 07 / 2018, 18:30

Po schodech do patra restaurace Družba v Uherském Brodě kráčí starší prošedivělý muž v modré bundě. Pod ní má ukryty dvě krátké střelné zbraně. V restauraci obědvalo 24. února 2015 osm lidí (sedm mužů a jedna žena), byla tam s nimi servírka. Muž začal okamžitě a bez varování střílet.

Zřejmě obcházel jednoho hosta po druhém, protože byli všichni střeleni do hlavy. Vypálil celkem 25 ran, musel jednou dobíjet. Přežila jedna žena, jediná střelena do hrudi, která byla odvezena s těžkými zraněními do nemocnice.

Restauraci obklíčili policejní ozbrojenci, ale když vnikli dovnitř, zjistili, že se vrah Zdeněk Kovář († 63) krátce po činu zastřelil. Před sebevraždou krátce hovořil telefonicky s médii a stěžoval si na šikanu úřadů.

psali jsme: Kristen Pfaffová: Našli ji nahou ve vaně s jehlou v žíle. Co má s její smrtí společného manželka jejího slavného milence Kurta Cobaina?

Šlo druhou největší masovou vraždu v dějinách České republiky po vraždách Olgy Hepnarové, která najela dodávkou do lidí na ostrůvku tramvaje.

Policie u nedalekého sídliště Olšava obklíčila řadový starý a neudržovaný domek, kde bydleli Zdeněk Kovář s manželkou Jarmilou. Ta se v bytě zabarikádovala a odmítala otevřít, dokud se nevrátí její manžel.

Zdeněk Kovář s manželkou Jarmilou při svatbě v 70. letech

Zdeněk Kovář s manželkou Jarmilou při svatbě v 70. letech

 

Policie nechal odpojit od elektřiny celou ulici a krátce před půlnocí za použití motorové pily vnikla dovnitř do ztemnělého domu. Tam našla Jarmilu Kovářovou v psychotickém stavu a odvezla ji do psychiatrické nemocnice.

Zdeněk Kovář dříve pracoval jako elektrikář, před činem byl asi 10 let nezaměstnaný. Obě zbraně, jimiž zastřelil své oběti, držel legálně.

psali jsme: Amy Winehouse: Záhadná smrt zpěvačky se třemi lahvemi vodky a hororovým přítelem, který se motal po domě

Manželé Kovářovi byli svým okolím považováni za blázny. Podle sousedů byl Kovář většinou „zalezlý doma“. Jeho žena často z okna vulgárně pokřikovala na kolemjdoucí, „plivala na svatebčany“ a volala, že je řízená z vesmíru.

Mezi Kovářovy koníčky patřilo psaní povídek. Jednu nazval „Adam a Eva“ a pojednávala o něm a jeho ženě. Byla plná přeludů, vizí a „šílení ve dvou“.

V roce 1999 oba manželé navštívili psychiatrii. Lékař u Jarmily Kovářové diagnostikoval těžkou schizofrenii, u Zdeňka Kováře „psychickou infekci“. Jinými slovy: Kovář byl plně pod vlivem své šílené manželky a tak nějak s ní sdílel její bludy.

Jarmila Kovářová brala na předpis silné léky a podle všeho na nich byla závislá. Žádala je tak agresivně, že se jí začala její psychiatrička bát. Kovář poslední roky léky nebral, jen seděl doma a „zíral do zdi“.

psali jsme: Záhadná smrt krásné Ivany (†18): Proč vypadla nahá ze 14. patra mrakodrapu?

Syn Kovářových upozorňoval úřady (naposledy pár týdnů před vraždami), že je jeho matka šílená a žádal její hospitalizaci. Psychiatrička doporučila, aby byly Kovářovi zabaveny jeho zbraně a odebrán zbrojní pas.

Tento moment byl zřejmě společně s devastujícím a zřejmě i manipulativním vlivem jeho ženy rozbuškou vražedného vraždění. Několik dní před činem se Kovář objednal psychiatričce na vyšetření, kde chtěl dokázat, že je normální.

Objednal se na 25. února, ale nepřišel. Den předtím, 24. února, vtrhl do restaurace Družba, postřílel hosty a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Další osud jeho šílené manželky Jarmily není znám.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte víceI

 

Autor: hop

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace