Zdraží vláda plyn a teplo? Další tunel jako solární elektrárny?

Zdraží vláda plyn a teplo? Další tunel jako solární elektrárny?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 02 / 2015, 19:30

5.2.2015 / Současná energetická politika vlády ohrožuje bezpečnost České republiky a nebude-Ii upravena, hrozí zvýšení cen tepla a plynu až o 20 procent. Tak zní závěr pořadatele dnešního sněmovního semináře Výboru pro obranu Parlamentu ČR.

Předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny ČR David Kádner dnes spolu s představiteli Energetického regulačního úřadu, náměstkem ministra průmyslu a obchodu Pavlem Šolcem, generálním ředitelem Severní energetické a.s., Most Petrem Kolmanem a za účasti dalších poslanců a odborníků diskutovali o dopadech novely energetického zákona a připravované vládní energetické strategie.

Kádner na začátku semináře citoval obavy ERÚ z varování plynárenských společností, že budou muset vynaložit náklady na zapsání věcných břemen ve výši nejméně 20 miliard korun, což by znamenalo trvalé zvýšení ceny plynu až o 20 procent.

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je hlavním problémem současné legislativy hlavně chybějící analýza dopadů.

Na připomínky reagoval náměstek MPO Pavel Šolc s tím, že příslušné ustanovení o věcných břemenech bude pozměňovacím návrhem z návrhu zákona vypuštěno. Současně uvedl, že zítra (6.2.2015) budou všem dotčeným subjektům rozeslány dopady novely energetického zákona. Je nutné však poznamenat, proč je tato analýza zpracována MPO až nyní, když je novela energetického zákona ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně.

Nikdo neví a nikdo dosud nespočítal, jestli dopady do cen budou jednotky, desítky nebo stovky miliard. U tak závažné legislativy, která zasáhne úplně všechny obyvatele České republiky, to je příliš velký hazard. "Navrhujeme zákony neprojednávat do doby, než se spočítají finanční dopady," uvedla Alena Vitásková. A ve své prezentaci uvedla následující:

  • Hrozí další energetický boom srovnatelný s tím solárním – může jít opět o desítky až stovky miliard korun
  • Navrhovaná legislativa ohrožuje energetickou bezpečnost České republiky

Obavy šéfky ERÚ jsou opodstatněné, uvedla mimo jiné:

Během jednání před meziresortním připomínkovým řízením (MPŘ) uplatnil ERÚ více než 110 vlastních návrhů změn, před zahájením MPŘ vložilo MPO bez projednání několik zásadních úprav, které by ve svém důsledku paralyzovaly činnost ERÚ, měly nepředvídatelný negativní dopad do cen konečných spotřebitelů. 

Poznámka redakce:

Vláda nakonec materiál schválila a předala do Poslanecké sněmovny. K návrhu novely již bylo uplatněno více než 1000 připomínek, a poslanci přidali dalších 300 pozměňovacích návrhů. To všqk už není zákon, ale "slepenec" často zřejmě i protichůdných návrhů. A přitom samo MPO tvrdí, že připravuje novelu této ještě neschválené novely. Opravdu podivný přístup.

Generální ředitel Severní energetické a.s. Petr Kolman v návaznosti na diskuzi o zdražování energii a energetické bezpečnosti upozornil přítomné na hrozící zdražení tepla pro domácnosti, vytápěné centrální energii z hnědého uhlí v případě, kdy nedojde k tzv. velkému prolomení těžebních limitů.A dále upozornil na energetickou koncepci sousedního Německa, kde v současné době dochází k přesidlování 22 obcí, tedy 10 tisíc lidí, a rozšíření těžby hnědého uhlí.

Podle informací redakce panuje v Německu odlišná situace než u nás. SRN se odchyluje od jaderné energie a přesouvá svůj zájem (i s ohledem na zajištění vlastní energetické bezpečnosti) na těžbu uhlí. To samé Německo, které díky množství větrných elektráren ohrožuje stabilitu elektrické sítě v ČR.

Například v Bavorsku budou muset odstavované jaderné zdroje nahradit zdroje fosilní. Původně se předpokládalo, že je nahradí hlavně plynové elektrárny. Produkce oxidu uhličitého je sice v plynových zdrojích významná, ale přece jen oproti uhelným zdrojům méně než poloviční. Ovšem současná cena plynu je taková, že cena elektřina z těchto zdrojů je v rámci nedotovaných zdrojů tou nejvyšší. Proto Německo, aby alespoň částečně udrželo cenu elektřiny pro spotřebitele alespoň trochu snesitelnou, se opět intenzivně vrací od plynu k uhlí. (zdroj: www.blisty.cz)

V případě ponechání územních limitů v platnosti dojde k trvalému znehodnocení největšího ložiska hnědého uhlí v ČR. S kritikou se neztotožnil jak náměstek MPO Šolc, tak Jan Rovenský z Greepeace ČR. Šolc k vládní novele energetického zákona uvedl, že samotné ministerstvo nyní chce pozměňovacím návrhem upravit novelu tak, aby odpadla povinnost vykupovat pozemky pod energetickými sítěmi.S tím, že je možné současnou podobu vládní novely ještě narychlo zpravit tak, aby ke zdražení plynu nedošlo, ale Kádner i Vitásková nesouhlasí.

Předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch a další poslanci na základě tohoto semináře podávají řadu pozměňovacích návrhů energetického zákona. Také budou interpelovat ministry Sobotkovy vlády s žádosti o jasné určení bezpečnostních a ekonomických dopadů současné energetické politiky vlády.

Konkrétně Poslanec Fiedler prezentoval dopady zvýšení cen energii kvůli povinným výkupům pozemků pod rozvodnými sítěmi, včetně svého pozměňovacího návrhu.

Petr Adama člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny upozornil na bezpečnostní a ekonomické riziko dotační politiky obnovitelných zdrojů, které míní řešit svým pozměňovacím návrhem energetického zákona: "Evropská unie zkoumá systém naší podpory obnovitelných zdrojů a lze očekávat, že nás vyzve, abychom zajistili, že žádná elektrárna nedostane od státu větší pomoc, než na jakou má dle EU nárok. Řada solárních elektráren i jiných projektů přitom již obdržela značně vyšší kompenzace, než jaké jim náleží. Budeme tedy muset po 10 letech nutit majitele, aby podporu vraceli. A půjde o stovky milionů až miliardy korun, které česká státní pokladna již neuvidí. Je skandální, že MPO odmítlo pomoc ERU a musím toto řešení předkládat jako opoziční poslanec" uvedl Petr Adam.

Dále došlo k dohodě o uspořádaní druhého semináře k energetické bezpečnosti státu, který bude
analyzovat dal
ší postup kabinetu Bohuslava Sobotky.

 Psali jsme také:

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny

Jak by náš svět vypadal, kdyby došla ropa?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace