Ze severní Sýrie utíkají před IS desetitisíce lidí.Turecko před nimi zavřelo hranice a střílí do uprchlíků

Ze severní Sýrie utíkají před IS desetitisíce lidí.Turecko před nimi zavřelo hranice a střílí do uprchlíků
15 / 04 / 2016, 15:15

Islámský stát zahájil mohutnou ofenzívu v severní Sýrii na hranicích s Tureckem.

Damašek (ČTK) - Turecko, ve snaze udržet uprchlíky prchající před válkou v Sýrii co nejblíže jejich domovů, na syrské straně turecko-syrských hranic vytvořilo uprchlické tábory. Ty se ale nyní staly terčem útoků bojovníků IS.

Za poslední dva dny opustilo svoje domovy nejméně 30.000 civilistů a ti se snaží dostat do Turecka, ale hranice zůstává pevně zavřena a turecká hraniční stráž podle zpráv odpověděla palbou. Organizace Turecko vyzvala, aby okamžitě otevřela své hranice uprchlíkům a přestala do nich střílet.

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) obvinila turecké pohraničníky, že na některé z lidí, kteří museli kvůli násilnostem opustit své domovy v provincii Halab, stříleli. Jeden z uprchlíků uvedl: „Jak jsme se přiblížili k hranici, viděli jsme turecké vojáky na kopci za zdí. Ti na nás prostě začali střílet. Stříleli nám pod nohy," uvedl. Zdroj: eurozpravy.cz

Organizace HRW upozornila, že mnozí z uprchlíků bydleli v provizorních táborech zřízených u hranic s Tureckem a nyní míří do jiných táborů či do blízkých měst a vesnic, které ale také nejsou bezpečné.

Již ve čtvrtek organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala, že Islámský stát obsadil u hranic s Tureckem několik syrských vesnic. SOHR tvrdí, že boje v Halabu jsou nejintenzivnější od konce února, kdy začalo platit příměří. Klid zbraní se však na radikály nevztahuje.

Představitelé režimu syrského prezidenta Bašára Asada jsou dnes očekáváni v Ženevě na dalším kole mírových jednání, které začalo ve středu. Rozhovory mají za cíl ukončit válku, jež si vyžádala již více než 270.000 obětí a polovinu syrské populace vyhnala z domovů.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace