Ze spojence nepřítel? Arabové podezřívají Izrael, že přepůlí Gazu superprojektem

Ze spojence nepřítel? Arabové podezřívají Izrael, že přepůlí Gazu superprojektem
Autor fotografie: WAFA, CC BY-SA 3.0|Popisek: El-Remal, Gaza, 9. října 2023
07 / 05 / 2024, 08:00

Loňský teroristický útoku Hamásu proti Izraeli má dalekosáhlé následky. Izrael v rámci protiútoku nehodlá zatím stáhnout své jednotky z pásmy Gazy a některá arabská média se snaží navodit dojem, že území potřebuje pro svůj strategický stavební projekt.

 

 

Izrael bezprostředně po útoku deklaroval, že chce hnutí Hamás vymazat nejen z Gazy, ale i z planety. Své další plány s územím dosud neprozradil. Server New Arab, který se dlouhodobě orientuje protižidovsky, se snaží vložit do veřejného prostoru narativ, v němž má Izrael údajně usilovat o vzkříšení Ben Gurionova plánu na výstavbu průplavu, který by spojil Rudé a Středozemní moře. Tento nerealistický projekt pojmenovaný po otci zakladateli Izraele Davidu Ben-Gurionovi předložený Američany v roce 1963, měl z úkol vytvořit alternativní cestu k Suezskému průplavu, hlavní lodní trase spojující Evropu a Asii. Kvůli své náročnosti však byl nedlouho po uveřejnění smeten ze stolu. 

Trasa byla naplánována od jižního konce Akabského zálivu, přes přístavní město Ejlat a jordánskou hranici, přes údolí Arabah v délce asi 100 kilometrů mezi pouští Negev a Jordánskou vysočinou, stočila se na západ před povodí Mrtvého moře a vedla dále na sever. Podle původního plánu měl průplav obejít pásmo Gazy, ale kvůli současné válečné situaci by nyní podle arabského serveru Izrael mohl zabrané území v Pásmu případně využít. Židovský stát by totiž kanálem mohl protnout Gazu. Deník tak spekuluje nad vhodným načasováním výstavby a podezřívá Izrael z naplánování války. Jejich argumentům má na věrohodnosti dodat srovnání části Gazy se zemí a následné masové přesídlení tamních obyvatel ze severních oblastí Pásma.

Podle statistik Palestinského ústředního statistického úřadu bylo ze severu pásma na jih vysídleno nejméně 400 000 Palestinců. Na druhou stranu, historie ukazuje, že kdykoli je Izrael napaden, připíše si v případě vítězství územní zisky. Ať už v šestidenní válce, po níž obsadil Golanské výšiny, případně později v Jomkipurské, kdy si následně zabral Sínajský poloostrov. Ve světle všech těchto informací se však nabízí otázka, proč by Izrael vlastně chtěl zabrat také oblast Pásma Gazy. 

                                        Zdroj: Mapy.cz

 

Proč by Izrael chtěl zabrat Pásmo Gazy?

 

Nikdo z oficiálních představitelů státu Izrael nepotvrdil obnovení tohoto plánu, který se snaží podsouvat protiizraelská média a stejné informace jde zjistit i ze satelitních záběrů země. Není pochyb o tom, že v případě realizace či pouhé myšlenky na kanál by Izrael zpřetrhal korektní svazky se sousedním Egyptem. Ten jako první arabský stát v roce 1978 v americkém Camp Davidu za asistentce prezidenta Jimmyho Cartera uznal suverenitu Izraele. Během roku 2022/2023 vzrostly příjmy ze Suezského na 8,8 miliardy dolarů a jsou třetím nejvýznamnějším příjem do státní kasy Egypta. O to bolestnější je pro jeho hospodářství téměř poloviční pokles přepravy, který vyvolávají od konce minulého roku Íránem podporovaní Húsiové ostřelováním obchodních lodí, které nutí plout kolem Afriky. 

Pokud by Izrael skutečně měl oprášit údajný smyšlený plán na Ben Gurionův průplav, určitě by jej musel vyhloubit bez použití více než pěti set jaderných bomb odpálených v Negevské poušti, jak kdysi navrhovaly USA. Podobný nesmysl provedl v roce 1965 Sovětský svaz, když uměle vytvořil Čaganské jezero. Použitím jedné jaderné bomby vytvořil 400m kráter, v němž je dodnes silně radioaktivní voda a nežije zde nic. 

Dokument o vytvoření Čaganského jezera.

Tagy článku