Ze Švýcarska se ztratilo až čtyřicet procent uprchlíků

Ze Švýcarska se ztratilo až čtyřicet procent uprchlíků
06 / 09 / 2016, 09:30

Až 40 procent uprchlíků, kteří v posledních třech měsících požádali ve Švýcarsku o azyl, údajně zmizelo ze švýcarských přijímacích středisek. Úřady neví, kam odešli.

Švýcarský Státní sekretariát pro migraci (SEM) potvrdil, že asi 20 až 40 procent uprchlíků, kteří byli v posledním čtvrtletí zaregistrováni v přijímacích střediscích, se "ztratilo z monitorovacího systému", uvedl švýcarský deník Sonntagszeitung.

2500 žadatelů o azyl bez dokladů "zmizelo" z finských utečeneckých táborů

Migrační úřad však neposkytl přesné údaje pro jednotlivá přijímací střediska. "Většina z uprchlíků, kteří zmizeli, s největší pravděpodobností cestovali dále do Evropy, a nejspíše zamířili do Německa," uvedla mluvčí SEM Chloe Kohlprath pro zpravodajskou agenturu ATS, kterou cituje server 20 Minuten.

Podle švýcarské legislativy mohou uprchlíci vstoupit do země pouze za podmínky, že ve Švýcarsku požádají o azyl. Tito uprchlíci potom musí čekat v přijímacích střediscích na vyřízení jejich žádosti o azyl. Naopak těm uprchlíkům, kteří nemají zájem zůstat ve Švýcarsku, je odepřen vstup do země.

Kohlprath uvedla, že se tento problém dal očekávat, protože běženci čím dál častěji využívají legislativní mezery ve švýcarském migračním systému, protože uprchlíci sice při příjezdu do země prohlásí, že žádají o azyl, ale než je jejich žádost oficiálně zaregistrována, odcestují dál do Evropy.

Deník Sonntagszeitung uvádí, s odkazem na interní dokumenty SEM, že v některých částech Švýcarska "uprchlo" krátce po příjezdu do země až 90 procent uprchlíků, "V kantonu St. Gallen stáhlo svoje žádosti o azyl 50 procent, v Thurgau - mezi 80 a 90 procenty, a v Bernu polovina žadatelů o azyl a ti ani nevyužili místních ubytovacích kapacit."

Vysoce postavený vládní úředník z Bernu Christoph Neuhaus okomentoval toto zjištění slovy, že se jedná o velk problém, nejen proto, že uprchlíci využívají zemi jako tranzitní, ale především z bezpečnostních důvod. Úřady nemají totiž žádné informace o pohybu těchto osob, které mohou představovat hrozbu, protože se tito nelegální cizinci mohou připojit k "do kriminálních struktur, včetně černého trhu nebo prostituce."

Každý osmý uprchlík zmizel. "Možná přešli do ilegality nebo jsou někde jinde," tvrdí německé ministerstvo vnitra

Albert Rosti ze švýcarské centristické lidové strany (SVP) označil tuto situaci, kdy žadatelé o azyl "prostě zmizí, za masivní bezpečnostní riziko," což svědčí o tom, že "jediným řešením je úplné uzavření hranic." Zdroj: rt.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.