Tisíce Syřanů i Iráčanů prodává v těchto dnech veškerý svůj majetek a míří za lepším životě v Evropě. Úřady i muslimští nejvyšší duchovní se snaží přesvědčit mladé muže, aby zůstali v zemi a bojovali o svoji svobodu. Zbytečně.
Informaci zveřejnil prestižní deník The New York Times. Syřané povzbuzeni úspěchem svých krajanů, kteří utekli před válečným konfliktem ve své zemi do západoevropských států EU, vidí novou příležitost, jak dosáhnout lepšího a bezpečnějšího života. K nim se přidávají Iráčané i Syřané, kteří dříve utekli právě do Iráku.
Prodávají svoje auta, šperky a další cennosti a odjíždějí ze své vlasti. Od svých známých i rodinných příslušníků obdrželi vzkazy o jejich vlídném přijetí především v Německu, ale i dalších evropských zemích. Jejich důvody k odchodu se liší. Někteří uvádějí, že se bojí o život díky občanské válce, jiní utekli z území kontrolovaných bojovníky IS a již svůj domov ztratili. Další Syřané, kteří se uchýlili především do iráckého Bagdádu, utíkají z ekonomických důvodů, protože díky neustále klesající ceně ropy se zhoršuje jejich finanční situace.
Po několika letech vleklé občanské války v Sýrii a nenaplněných slibech o demokracii v zemi, kdy selhaly jejich politické elity, dochází k další imigrační vlně. Jednota syrského národa je ohrožena masovým exodem především mladých mužů, kteří by mohli bojovat proti IS.
"Celý svůj život jsem strávil ve své zemi ve smutku" říká Khalil Hussein, který žije v Bagdádu a jeho příbuzní už vyrazili do Evropy. Tvrdí, že se k nim připojí a proto shání peníze na cestu. Prodal šicí stroj své manželky, kuchyňské nádobí i klimatizaci. "Není tu žádná naděje, chci se dostat z Iráku."
Humanitární katastrofa, kdy téměř 3,1 milionu Syřanů muselo opustit svoje domovy, se stupňuje. Počet syrských imigrantů se neustále zvyšuje, a podle mezinárodní organizace pro migraci, se počet imigrantů v porovnání s loňským rokem zvýšil až pětkrát. Přesná čísla o migrantech nejsou známa, protože řada utečenců se vyhnula oficiální registraci v Řecku. Irácké aerolinky dokonce pro uspokojení zvýšené poptávky nedávno přidaly denně dva nové lety z Bagdádu do Istanbulu.
V posledních týdnech se spustila lavina další migrace. Díky aplikacím v chytrých telefonech, jako je Viber a WhatsApp mohli přátele a rodinní příslušníci být téměř online s těmi, kteří se úspěšně dostali do Německa, kde je s otevřenou náručí uvítala kancléřka Angela Merkelová. Ta se stala doslova hrdinkou mnoha Arabů. Ti poslouchají příběhy od svých příbuzných v Evropě, kteří jsou nadšeni přijetím i možnostmi, které zde mají.
Naplňují se slova prezidenta Zemana, která řekl 31. srpna: "Druhým důvodem je tzv. "nasávací efekt", tedy to, že ti migranti, kteří se uchytí v Evropě budou zvát další a další příbuzné a známé."
"Když půjdete do Evropy, budou se k vám chovat slušně, dají vám dům, dají vám peníze, postarají se o vaše zdraví," říká 37 letý Ali Hattam Jassim, jehož bratr nedávno přijel do Belgie. "Máme tam tolik přátel, a všichni říkají, jak úžasný je tam život."
Nicméně exodus tolika mladých lidí vyvolal doslova zděšení syrských úřadů, ty již vydaly prohlášení ve kterém se odvolávají na vlastenectví mladých mužů a upozorňují je na jejich povinnost bojovat o svojí zemi. (75 procent uprchlíků je mužů, pozn. redakce)
Na nedávné páteční bohoslužbě v šíitském svatém městě Karbalá, zástupce velkého ajatolláha Alí al-Sistáního, nejvyššího šíitského klerika řekl: "Vyzýváme naší mládež, která je zklamána současnou situací, aby znovu zvážila své možnosti a přemýšlela o své zemi a jejím lidu a byla trpělivější. Muži by měli nastoupit do ozbrojených sil a pomoci dobrovolníkům a domorodým bojovníkům, kteří obětují svoje životy a bojují na různých frontách proti teroristům, a umírají, aby ubránili svoji zem a svoji víru."
Wadie al-Waily má už čtyřicet let cestovní kancelář v centru Bagdádu. Tvrdí, že v těchto dnech prodává spoustu jednosměrných letenek do Turecka, a prostřednictvím svých klientů zblízka vidí, jakým traumatem prochází současná společnost.
Podle něj byla zlatým věkem sedmdesátá léta "Mladí lidé nechtěli odjíždět z Iráku, protože když vystudovali školu, okamžitě našli práci, pořídili si vlastní dům. Měli budoucnost." Osmdesáté roky přinesly dlouhou válku se sousedním Íránem a mnoho mladých mužů se snažilo vyhnout vojenské povinnosti. Devadesáté roky byly poznamenány ekonomickými sankcemi uvalenými USA, které zdevastovaly celou společnost. "Od roku 1990 už to nestálo za nic a většina lidí uvažovala o odchodu z Iráku," řekl al-Waily.
Po invazi amerických vojsk do Iráku v roce 2003 se spousta lidí vrátila zpět do své vlasti a věřili, že začnou budovat nový Irák. Mezitím ale vypukla sektářská občanská válka, která donutila Iráčány k novému odchodu ze země. Nejdříve odešli do Sýrie, kde našli nový domov, ale po vzniku islámského státu a díky jím páchaným zvěrstvům a další občanské válce, která uvrhla do chaosu i Sýrii, se tisíce lidí rozhodly definitivně odejít do Evropy.
45 letý Adnan al-Azzawi žil v syrském Damašku od roku 2004 do roku 2011, a pak se vrátil do Bagdádu. Teď se rozhodl poslat svojí rodinu do Evropy a ta se nakonec dostala do Belgie. Teď doufá, že se k nim brzy přidá.
Zdroj: nytimes.com
Tagy