Velká zelená flotila US Navy pojede na hovězí lůj

Velká zelená flotila US Navy pojede na hovězí lůj
Autor fotografie: US Navy|Popisek: První loď US Navy na alternativní palivo
06 / 02 / 2016, 08:00

V druhé půlce ledna 2016 představilo US Navy první loď používající alternativní palivo během pravidelných operací.

Zároveň úředníci námořnictva prozradili tajnou složku alternativní palivové směsi - byl to hovězí lůj, který poskytli farmáři a rančeři z amerického Středozápadu. Koncept alternativních paliv a šetření energiemi byl představen sekretářem US Navy, Rayem Mabusem již před sedmi lety. Představení tropédoborce USS Stockdale, který bude tuto směs využívat jako první loď US Navy, se zúčastnil jak Ray Maybus, tak americký ministr zemědělství Tom Vilsack.

Alternativní palivová směs vyrobená k Kalifornii u firmy AltAir Fuels se skládá z směsi hovězího loje a tradiční ropy. Námořnictvo USA nakoupilo 77,6 miliónů litrů paliva za 2,05 dolaru za galon.

První pokus o "Malou zelenou flotilu" byl už během cvičení u Havaje v roce 2012, kdy námořnictvo nakoupilo za 12 miliónů dolarů asi 450 tisíc galonů biopaliv na bázi mořských řas, což ale odpovídá naprosto šílené sumě 26 dolarů za galon!!!  Poté co se zákonodárci o tomhle plýtvání dozvěděli, pracovali na zákonu, který by zabránil nakupování biopaliv, pokud jejich cena nebude na úrovni cen paliv konvenčních.

US Navy plánuje provozovat na alternativní palivu skupinu John C. Stennis Strike Group, která zahrnuje letadlovou loď Stennis, raketový křižník USS Mobile Bay třídy Ticonderoga a raketové torpédoborce USS Stockdale, USS William P. Lawrence a USS Chung-Hoon.

USS Mobile Bay and USS John C. Stennis.

Letadlová loď má naštěstí jaderný pohon, takže tu použití těchto paliv neohrozí...

Zdroj: Defensetech

 

 

Tagy článku