Velká zelená flotila US Navy pojede na hovězí lůj

Velká zelená flotila US Navy pojede na hovězí lůj
Autor fotografie: US Navy|Popisek: První loď US Navy na alternativní palivo
06 / 02 / 2016, 08:00

V druhé půlce ledna 2016 představilo US Navy první loď používající alternativní palivo během pravidelných operací.

Zároveň úředníci námořnictva prozradili tajnou složku alternativní palivové směsi - byl to hovězí lůj, který poskytli farmáři a rančeři z amerického Středozápadu. Koncept alternativních paliv a šetření energiemi byl představen sekretářem US Navy, Rayem Mabusem již před sedmi lety. Představení tropédoborce USS Stockdale, který bude tuto směs využívat jako první loď US Navy, se zúčastnil jak Ray Maybus, tak americký ministr zemědělství Tom Vilsack.

Alternativní palivová směs vyrobená k Kalifornii u firmy AltAir Fuels se skládá z směsi hovězího loje a tradiční ropy. Námořnictvo USA nakoupilo 77,6 miliónů litrů paliva za 2,05 dolaru za galon.

První pokus o "Malou zelenou flotilu" byl už během cvičení u Havaje v roce 2012, kdy námořnictvo nakoupilo za 12 miliónů dolarů asi 450 tisíc galonů biopaliv na bázi mořských řas, což ale odpovídá naprosto šílené sumě 26 dolarů za galon!!!  Poté co se zákonodárci o tomhle plýtvání dozvěděli, pracovali na zákonu, který by zabránil nakupování biopaliv, pokud jejich cena nebude na úrovni cen paliv konvenčních.

US Navy plánuje provozovat na alternativní palivu skupinu John C. Stennis Strike Group, která zahrnuje letadlovou loď Stennis, raketový křižník USS Mobile Bay třídy Ticonderoga a raketové torpédoborce USS Stockdale, USS William P. Lawrence a USS Chung-Hoon.

USS Mobile Bay and USS John C. Stennis.

Letadlová loď má naštěstí jaderný pohon, takže tu použití těchto paliv neohrozí...

Zdroj: Defensetech

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace