Zelenskyj: Nyní je čas tlačit Rusko k míru. Vypadněte z Ukrajiny, řekl Rusům britský premiér

Zelenskyj: Nyní je čas tlačit Rusko k míru. Vypadněte z Ukrajiny, řekl Rusům britský premiér
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
15 / 11 / 2022, 12:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval světové lídry, aby podpořili plán na ukončení války v jeho zemi, a prohlásil, že po porážce Ruska v Chersonu je čas prosadit mír. Současně prohlásil, že Ukrajina nedovolí ruským silám, aby se po stažení z Chersonu přeskupily, a uvedl, že bude docházet k dalším bojům, dokud Ukrajina nezíská zpět kontrolu nad celým svým okupovaným územím. Zelenskyj to řekl v projevu k summitu skupiny G20 v Indonésii, kde byla ruská invaze na Ukrajinu hlavním bodem diskuse lídrů největších světových ekonomik.

V Chersonu podle Zelenského Ukrajina shromáždila důkazy o nejméně 400 válečných zločinech spáchaných ruskými jednotkami včetně zabíjení a únosů. "Jsem přesvědčen, že nyní nastal čas, kdy ruská ničivá válka musí a může být zastavena," řekl prostřednictvím videospojení s účastníky summitu na ostrově Bali. Vyzval Rusko, aby stáhlo všechny své síly z Ukrajiny a potvrdilo územní celistvost Ukrajiny, a prohlásil, že Kyjev nepřistoupí ohledně své svrchovanosti, území ani nezávislosti na kompromisy. Vyzval rovněž k propuštění všech ukrajinských vězňů.

video: youtube

"Ukrajinští vojáci nepřijímají žádné rozhovory, dohody ani kompromisní rozhodnutí," napsal v pondělí pozdě večer na Telegramu vrchní velitel Valerij Zálužnyj po telefonickém rozhovoru s předsedou sboru náčelníků štábů USA Markem Milleym.

Kyjev přivítal čínský postoj kritizující hrozby použití jaderných zbraní ze strany Ruska poté, co se v pondělí setkali americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching. Oba přitom zdůraznili svůj nesouhlas s použitím nebo hrozbou použití jaderných zbraní na Ukrajině, jak uvedl Bílý dům v tiskovém prohlášení. "Jaderné zbraně by neměly být použity a jaderné války by neměly být vedeny...," řekl podle čínského ministra zahraničí Wang Yi čínský prezident svému americkému protějšku. Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně naznačil, že by Rusko mohlo použít jaderné zbraně k obraně své územní celistvosti, což si Západ vykládá jako nepřímou hrozbu jejich použití kvůli územím, která Moskva jednostranně a bez mezinárodního uznání anektovala na Ukrajině.

Britský premiér Rishi Sunak ve svém projevu na Bali řekl, že Putinova vláda vyslyší hlas celosvětového odporu vůči jejímu jednání. "Rusko svými činy ohrožuje nás všechny," řekl. Vyzval Rusko, že nejlepší by bylo, kdyby "vypadlo z Ukrajiny a ukončilo tuhle barbarskou válku." Putin se jednání neúčastní. Podle Moskvy "je příliš zaneprázdněn", ale Sunakův projev vyslechl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Valné shromáždění OSN v pondělí odhlasovalo rezoluci, že Rusko musí být vedeno k odpovědnosti a vyplatit Ukrajině válečné reparace. Právně nezávaznou rezoluci podpořilo 94 ze 193 členů.

Zdroj: Reuters, The Guardian

Tagy článku