Přijde kybernetický útok na železnice? Britští odborníci varují před hackery

Přijde kybernetický útok na železnice? Britští odborníci varují před hackery
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
25 / 04 / 2015, 17:45

Kybernetický útok se stal jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb, kterých se obává britská vláda.

Nejnovější železniční zabezpečovací systém, který je zaváděn ve Velké Británii, není odolný proti případným útokům hackerů. Britští odborníci varovali vládu, že nový evropský systém řízení evropského provozu by takovému útoku nemusel odolat a došlo by k "vážné dopravní nehodě".

Profesor David Stupples uvedl pro BBC, že nový digitální systém, který má zajistit mnohem bezpečnější provoz na železnici, není odolný proti "škodlivého softwaru nebo malwaru" a může naopak způsobit více škody než užitku. Expert na internetovou bezpečnost uvedl doslova: "chytrý malware dokáže například změnit reakci vlaku a při požadavku na zpomalení soupravy jí naopak zrychlí".

Na podobné nebezpečí upozorňují odborníci i v případě dálkově hacknutých osobních automobilů, jak jsme psali v článku "Další a snadný cíl hackerů - auta". V květnu roku 2014 policie odhalila šokující statistiky, které ukázaly, že polovina všech vozů odcizených v Londýně byly napadeny hackery .

Šestnáct zástupců automobilek konstatovalo, že jejich vozidla nejsou vybavena bezpečnostními opatřeními na ochranu řidičů před hackery, kteří mohou vzdáleně převzít kontrolu nad vozem a ani před těmi, kteří budou získávat osobní údaje o řidiči. 

Britská společnost Network Rail, která je odpovědná za upgrade řídícího softwaru, a která uvádí, že systém bude plně funkční v roce 2020, již přiznala, že tato hrozba reálně existuje. "Víme, že riziko kybernetického útoku se bude postupně zvyšovat i tím, jak budou zaváděny digitální technologie...úzce proto spolupracujeme s vládou, s bezpečnostními službami, našimi partnery a dodavateli v odvětví železniční dopravy i odborníky na kybernetickou bezpečnost. Chceme se ujistit, že systém bude zcela bezpečný".

Současná nejmodernější letadla je možné dálkově ovládat jen notebookem. Se zjištěním přišli američtí odborníci.

Americká agentura GAO (The Government Accountability Office) varovala americkou vládu před útoky hackerů na nejmodernější současná letadla. Jedná se například o stroje Boeing 787 Dreamliner, Airbus A350 nebo A380, což je největší dopravní letadlo současnosti, které dokáže přepravit až 880 cestujících.

Zdroj: huffingtonpost.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace