Zeman a Merkelová o uprchlících: My je nezvali, řekl prezident

Zeman a Merkelová o uprchlících: My je nezvali, řekl prezident
Autor fotografie: Twitter: Jiří Ovčáček ?@PREZIDENTmluvci |Popisek: Pan prezident přijal na Hradě spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou.
26 / 08 / 2016, 08:15

Prezident Miloš Zeman se při jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na Pražském hradě neshodl v názoru na migraci.

Praha - Zeman především odmítl návrh na kvóty, které by zajistily rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie. Prezident s kancléřkou mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie, mezi jehož příčiny podle Zemana patří mimo jiné bruselská byrokracie.

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že se Zeman s Merkelovou neshodli v otázce migrace, zejména z islámských zemí. "Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly," uvedl Ovčáček.

Při slavnostním přivítání Zeman Merkelovou německy pozdravil, ona mu česky odpověděla. Předal kancléřce květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident také Merkelové jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.

 

První část schůzky na Hradě se uskutečnila jen mezi Zemanem a Merkelovou, poté se k rozhovorům připojila delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Tagy článku