Zeman a rok 1968 - proč by měl prezident promluvit k československému ,,dnu hanby"?

Zeman a rok 1968 - proč by měl prezident promluvit k československému ,,dnu hanby&quote;?
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Miloš Zeman
21 / 08 / 2018, 09:00

Prezident Miloš Zeman se nechystá pronést projev k 50. výročí okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to vysvětlil tím, že odvážný projev Zeman již pronesl v začínající normalizaci, když řekl, že nesouhlasí s okupací.

Prezident by se měl k této události, která tak poznamenala československou společnost, alespoň stručně vyjádřit. 50. výročí okupace k tomu přímo vyzývá. A nejenom proto, že se toho zhostí slovenský prezident Andrej Kiska, který v ČT pronese svůj projev k této tragické události.

psali jsme: Na úvod Zemanovy návštěvy ruský web chválil sovětskou invazi

Otázkou je, proč Zeman nemá potřebu se v ,,den hanby" k ničemu vyjadřovat. Možná to souvisí s jeho minulostí - Zeman byl krátce členem KSČ, ale v rámci čistek mezi členy KSČ byl vyloučen. Proto nechce, aby mu to někteří novináři připomínali. Anebo si nechce proti sobě poštvat některé zastánce intervence, kteří dodnes na vysokých místech v Rusku jsou?

psali jsme: Osmašedesátý. Rána, která se nikdy nezahojí

Argument, který prezentoval Ovčáček, však nemůže v každém případě obstát. Prezidentův mluvčí prohlásil, že Zeman pronesl svůj odvážný projev již v roce 1968. Nynější prezident v něm nesouhlasil s okupací, ovšem nebyl zdaleka jediný, takových odvážlivců bylo mnoho a stálo je to vyhazov ze školy, zaměstnání, konec šancí na další kariérní postup a šikanu režimu.

Tak smutné výročí, jakým je dozajista, vojenská intervence do Československa, se musí připomínat každý rok, neřkuli, když jde o 50. výročí. Občané navíc nějaký proslov prezidenta k této události očekávají. Zeman by tak měl prolomit na tento den bobříka mlčení a proslov přece jen přednést.

psali jsme: Srpen 1968: Mohla se československá armáda bránit ,,bratrské" invazi?

Je obecně v gesci prezidentů po celém světě se k podobným událostem vyjadřovat a jednak by měl prezident dokázat se postavit čelem věci, v níž je osobně angažován. Jestliže se vůbec nevyjádří k intervenci, vrhne to na něj i jeho úřad negativní světlo a je otázkou, zda se nezachová stejně i při výročí listopadu 1989.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace