Zeman: "Migraci nazývám invazí do Evropy mající za cíl rozvrátit ekonomické, sociální, kulturní a politické struktury v Evropě"

Zeman: &quote;Migraci nazývám invazí do Evropy mající za cíl rozvrátit ekonomické, sociální, kulturní a politické struktury v Evropě&quote;
Autor fotografie: Herbert Slavík|Popisek: Prezident Miloš Zeman
04 / 11 / 2015, 20:45

Konstatoval prezident Zeman při dnešní diskuzi s občany Svitav.

Český prezident nebude slevovat ze svých názorů na současnou uprchlickou krizi.

Jak se zachová nyní šéf Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, mimochodem první, který je muslimem a pochází z Jordánska - princ Zajd Raad Husajn? Ten samý, který 22. října kritizoval Českou republiku za "systematické porušování práv uprchlíků, hlavně dětí". Vyjádřil také znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Zemana. K jeho kritickým výrokům na adresu českého prezidenta jej vedla mimo jiné i zpráva ombudsmanky Anny Šabatové.

"Ten, kdo druhé označuje za islamofoby, v podstatě brání lidem kritizujícím islám vyjádřit svůj svobodný názor. Jinými slovy, ten, kdo kritizuje islám, nebo ilegální migraci - a nezapomeňte, že tato migrace je podle našich zákonů ilegální, překročení hranice bez povolení je trestným činem, ten má právo svůj názor vyjádřit. Aby například řekl, že nesouhlasí s tím, že v islámských zemích je z veřejného života vylučována polovina populace, to jest ženy. Že část z nich nemá přístup ani ke vzdělání, ani k veřejným funkcím. Že stále existuje právo šária," upozornil Zeman.

Poté prezident Zeman citoval ministra zahraničí Zaorálka. "Ten mi vyprávěl o zážitku z hlavního města Saúdské Arábie Rijádu. Tam mu říkali: Pane ministře, kdybyste nepřijel o něco později, mohl jste na hlavním náměstí vidět popravu stětím. A Zaorálek se zeptal - To popravujete i ženy? Odpověď zněla - Ne. Ženy kamenujeme za městem. To máte jasný a konkrétní příklad. Má-li někdo výhrady k nějakému náboženství, má právo je svobodně vyjádřit. A to je ta svoboda slova, o které mluvil tiskový mluvčí."

Celý průběh z dnešní diskuze je na serveru ParlamentniListy.cz

Video: Žena obviněná z cizoložství ukamenována ve vesnici ovládané Talibanem

Postoj ČR k uprchlíkům (převážně muslimským) kritizuje nejen (muslimský) šéf Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, ale i mocná Organizace islámské spolupráce (OIC).

K námitce, že Úřad komisaře zastává muslim, což prý "snižuje jeho důvěryhodnost", sdělil Vladimír Bartovic ze společnosti Europeum, institutu pro evropskou politiku „Je úkolem komisaře pro lidská práva upozorňovat na jakékoliv porušování lidských práv. A myslet si, že člověk v takovémto postavení by připustil, aby byl ovlivněn svým náboženstvím, sympatiemi nebo etnikem je zcela nepředstavitelné,“ uzavírá Bartovic. Zdroj: rozhlas.cz

Tagy článku