Zeman: Putin podlehl iluzi všemocného Ruska

Zeman: Putin podlehl iluzi všemocného Ruska
Autor fotografie: Pražský hrad - Prezident České republiky|Popisek: Prezident Miloš Zeman
03 / 05 / 2022, 08:00

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro českou televizi CNN Prima News odhadl, že útok na Ukrajinu zničí Rusko z politického a ekonomického hlediska. Podle Zemana Vladimir Putin podlehl iluzi všemocného Ruska a špatně odhadl schopnosti své armády.

Miloš Zeman, který v minulosti vystupoval jako proruský politik, přiznal, že špatně odhadl politiku Kremlu a cítí se spoluzodpovědný za současnou situaci. Válku na Ukrajině nazval sebevraždou Ruska. "Neexistuje horší krok v zájmu ruského lidu než útok na Ukrajinu," řekl prezident a dodal, že ruské úřady se zachovaly iracionálně.

Miloš Zeman zdůraznil, že Vladimír Putin se dopustil zločinů proti míru, což je synonymem válečného zločinu. "Na Ukrajině jsou vražděni civilisté, to je přinejmenším velmi blízko genocidě," řekl Zeman.

Český prezident nevyloučil, že se Rusové rozhodnou zcela pozastavit dodávky ropy a plynu do Evropy. Domnívá se, že by to byla šílenost, kdyby takový krok učinili, protože významná část jejich příjmů pochází z vývozu surovin.

Ukázalo se, že Rusové jsou blázni. Proto mohou zastavit plyn, řekl Miloš Zeman v Partii. 

Zdroj: tvp.info, CNN Prima News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.