Zeman si zahrává se svým znovuzvolením. Babiše odvolat musí

Zeman si zahrává se svým znovuzvolením. Babiše odvolat musí
Popisek: Miloš Zeman
12 / 05 / 2017, 07:00

Vládní krize, která trvá již několik dní, se dále prohlubuje. Svou ,,troškou" do ní paradoxně přispěl i prezident Miloš Zeman.

Ten dělá všemožné obstrukce jen proto, aby nemusel odvolat ministra financí a vicepremiéra vlády Andreje Babiše. Toho se po názorových veletočích rozhodl z vlády odvolat premiér Bohuslav Sobotka.

Zeman, který je stále hlavním favoritem v nadcházejících prezidentských volbách, si situaci sám sobě nebývale zkomplikoval. Dělá vše proto, aby ze sporu se Sobotkou, kterého bytostně nesnáší, vyšel vítězně. Argumentuje porušením koaliční smlouvy a tím, že s Andrejem Babišem Sobotka před jeho návrhem na odvolání nehovořil, jak praví koaliční smlouva.

Zde může mít Zeman pravdu, nicméně ústava republiky stojí nad všemi zákony, a to i nad koaliční smlouvou, která není právně závazným dokumentem, nýbrž toliko politickým. Nemůže být proto překážkou k podepsání demise vicepremiéra vlády. Ze strany prezidenta republiky, který má jako ,,první z občanů" ctít ústavu, jde jasně o její nedodržování a vykládání zcela po svém. Shoduje se na tom naprostá většina ústavních právníků i expertů.

Zeman však nechce tento ,,prestižní" spor se Sobotkou prohrát, proto hledá nejrůznější kličky, jak jasný odstavec ústavy hovořící o odvolávání člena vlády, obejít. To se však může velmi rychle obrátit proti němu, protože ani jeho tvrdé voličské jádro toto chování nemusí pochopit. Naopak nejen oni se budou ptát, jak to, že v předcházjících případech vždy demise bez okolků přijal, a až v případě Babiše udělal výjimku. Budou se ptát také na to, proč prezident, který má být ,,strážcem ústavy" jí nechce dodržovat.

V březnu jsem psal, že Zeman si může vítězství v prezidentských volbách prohrát sám svými vlastními chybami. Fakt, že Babiše drží ,,natruc" Sobotkovi ve vládě, bezesporu chybou je. Prezident by tak měl ministra financí odvolat neprodleně, než strhne proti sobě lavinu.

 

psali jsme:

Miloš Zeman bude znovu kandidovat. Příští prezidentskou volbu si může prohrát jen on sám

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.