Zeman Sobotku nepochválí, protože nechce oslabit Babiše

Zeman Sobotku nepochválí, protože nechce oslabit Babiše
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
13 / 12 / 2016, 18:00

KOMENTÁŘ

Premiér Bohuslav Sobotka si minulý týden postěžoval, že jej prezident Miloš Zeman na rozdíl od Andreje Babiše nepochválí. Zeman naopak až na výjimky Babiše chválí (rezervy státního rozpočtu), když má být namístě jeho kritika (například kauza Čapí hnízdo), tak to prezidenta vlastně nezajímá (,,Čapí hnízdo pro mě není kauza") a jeho kritika náhle otupí.

Co to všechno znamená? Že se před volbami formuje nové mocenské duo Zeman-Babiš, které po příštích parlamentních volbách, jež s největší pravděpodobností vyhraje hnutí ANO, ovládne politickou scénu. Zeman už z tohoto důvodu nemá k pochvalám premiéra žádný důvod, neboť by tím oslaboval svého spojence Andreje Babiše.

A to zde nezmiňujeme nevyřízené účty, když v prezidentské volbě v roce 2003 Zemana zdaleka ne všichni sociální demokraté volili. Sobotka byl mezi těmi, kdo současného prezidenta nevolil, a ten mu v žádném případě tuto ,,zradu" nezapomněl.

Duo Zeman-Babiš nejenže bude ,,tvrdit muziku" po příštích volbách, ale také se bude vměšovat do vnitřních věcí sociální demokracie, aby tuto stranu destabilizovalo. Půjde o to najít typologicky vhodného prozemanovského politika, který bude se Zemanem, ale i s Babišem zadobře.

Je tak klidně možné, že u toho úřadující předseda ČSSD nemusí vůbec být. Pokud utrpí jím vedená strana debakl, může být vyměněn, a to i přesto, že na březnovém sjezdu s největší pravděpodobností obhájí předsednické křeslo. Právě Sobotka by měl mít z mocenského dua Zeman-Babiš největší obavy.

Tagy článku