Zeman úspěšně obhájil prezidentský post. Utrhne se teď ,,ze řetězu"?

Zeman úspěšně obhájil prezidentský post. Utrhne se teď ,,ze řetězu&quote;?
28 / 01 / 2018, 09:15

Sice těsně, ale přesto vyhrál. Miloš Zeman obhájil v dramatické volbě prezidentský úřad, jeho soupeř Jiří Drahoš za ním zaostal jen o zhruba 150 000 hlasů, a jeho výsledek je též vynikající.

V druhém funkčním období už Miloš Zeman nemusí být ničím vázán a ve své podstatě si může dělat, co chce, pokud to hodně zjednodušíme. To ale neznamená, že se může definitivně ,,utrhnout ze řetězu". Patrně bude jako chladně uvažující pragmatik hledat rovnováhu na české politické scéně včetně možného ,,vypovězení" paktu s Andrejem Babišem.

psali jsme: Kdo ohlídá hlídače aneb finálová prezidentská debata v ČT

Bude se nejspíš poohlížet k prozemanovské skupině v ČSSD, která by mohla zvítězit na mimořádném sjezdu této strany. Přítomnost úřadujícího předsedy ČSSD na tiskové konferenci po zvolení Zemana nebyla tudíž náhodná. Zeman nechce být po několik let spojován s jednou osobou, jímž je nyní právě Babiš, ale bude se snažit vyvažovat ,,hendikepy", což mu může přinést v jeho posledním funkčním období důležité body a také další spojence. V tomto bude Zeman jistě uvažovat pragmaticky, stejně jako to činí součaný premiér v demisi Andrej Babiš.

Co můžeme očekávat od Zemana ve druhém funkčním období z ,,lidského" hlediska? Sám prezident to řekl na tiskové konferenci po skončení dramatické volby. Pokud mu tedy máme věřit, bude ,,méně arogantní", více sebekritický a chce také více naslouchat druhým názorům. Jestli tomu tak bude, to teprve uvidíme, ale jak znám Miloše Zemana, poměrně rychle ho toto předsevzetí opustí.

psali jsme: Chovanec hrotí vztah ČSSD k ANO. Tyranosaurus slábne

Každopádně Zeman naopak vzhledem k tomu, že nemůže být potřetí zvolen a už stěží bude někam kandidovat, rozjede ještě ve větším své mocenské hry, jejichž aktéry si bude pečlivě vybírat. Prozemanovská skupina v ČSSD může být napříště jedním z nich.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace