Země V4 se postavily plánům Merkelové. "Co si to V4 vůbec dovoluje?! Zuří kancléřka

Země V4 se postavily plánům Merkelové. &quote;Co si to V4 vůbec dovoluje?! Zuří kancléřka
13 / 02 / 2016, 17:15

Podle německého týdeníku Der Spiegel na summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi odmítajícími její plán. Jedná se především o Slovenskou republiku a premiéra Fica.

Německo si stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí kvůli pondělnímu mimořádnému summitu zemí visegrádské skupiny (V4) s Makedonií a Bulharskem v Praze, na kterém budou státníci jednat i o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico, podle kterého by země V4 měly nabídnout náhradní plán ochrany vnějších schengenských hranic, pokud v této záležitosti selže Řecko. 

Kancléřka Merkelová se překonává: Z Turecka do EU přesídlí dalších 400 tisíc syrských uprchlíků

"Německo protestovalo u státního tajemníka (slovenského) ministerstva zahraničních věcí kvůli konání tohoto summitu, prý je třeba hledat jiné cesty. Pokud Řecko jednou nechce chránit (schengenské) hranice, musíme nabídnout jiné varianty," řekl Fico novinářům na tiskové konferenci v Banské Bystrici po programové konferenci své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která se zabývala svými prioritami na období po březnových parlamentních volbách.

Již během svého projevu na konferenci Fico o zmiňovaném protestu vůči summitu visegrádské skupiny, do které patří ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko, hovořil jako o demarši s dovětkem, že "co si to V4 dovoluje spolu s Bulharskem a Makedonii hovořit o ochraně vnějších hranic".

Angele Merkelové evidentně dochází trpělivost i nervy. Evropská komise jí totiž ve vytýkacím dopise kritizovala za nedostatky v azylové politice Německa, a nejen to. Skupina německých právníků už podala žalobu ke Spolkovému ústavnímu soudu v Karlsruhe proti migrační politice německé vlády.

Porušila Merkelová německou ústavu? Podle ústavního soudce zřejmě ano.

Česká vláda ale nemá informace o stížnosti Německa kvůli pondělnímu summitu V4, řekl ČTK její mluvčí Martin Ayrer, který je prý zaznamenal jen z veřejných zdrojů. "Informaci tom, že by něco takového proběhlo v České republice, nemám," řekl mluvčí. Doplnil, že pondělní summit má dva jasné tematické bloky, a to 25. výročí visegrádské skupiny a migrační krize v Evropě, a není tam žádná snaha dělat nějakou oponenturu jakékoli zemi Evropské unie, tedy ani Německu.

Možná stojí za to upozornit, jaký údajný názor má na imigrační krizi okolí premiéra Sobotky, když byly hackery zveřejněny jeho údajné emaily. V jednom z nich se totiž uvádí: "...tvůj postoj k imigrační krizi neměl chybu, i ta reakce na schválené kvóty, to, že jsi se nepustil do zbytečného boje je v pořádku, tento populistický a pohodlný národ to neocení a nedocení, nemá na to, alespoň ze značné části, ani mentálně ani vzděláním, absolutně nechápe současnou realitu a její historické kontexty..."

Možnost vytvoření takzvaného záložního hraničního systému v souvislosti s ochranou schengenských hranic před přílivem migrantů do EU přes takzvanou balkánskou cestu zmiňoval již dříve český premiér Bohuslav Sobotka. O tomto plánu hovořil předseda české vlády s Ficem během své lednové návštěvy Bratislavy. Slovenský premiér tehdy záměr svého českého kolegy podpořil.

Fico dnes zopakoval svůj názor, že Řecko selhává v ochraně vnějších hranic schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. "Chceme, aby vznikla shoda mezi zeměmi V4, že když nefunguje Řecko a ono skutečně nefunguje, tak je výhodnější investovat peníze do ochrany hranic, která odděluje Řecko od Makedonie, Bulharska a od dalších zemí na dané linii," řekl. Doplnil, že Bratislava je v této otázce připravena podílet se finančně i personálně.

Slovensko již na začátku února vyslalo 25 policistů do Makedonie, podle dřívějších informací by měli pracovat spolu s kolegy z Česka na makedonsko-řecké hranici.

Podle německého magazínu Der Spiegel se země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka.

Merkelová opět vyrukovala s kvótami. Turecko vyhrožuje EU a Donald Trump tvrdí, že je to "konec Evropy"

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák ale tvrzení magazínu odmítl. "Dokud chybí společná evropská strategie, tak je legitimní, že státy na balkánské trase chrání své hranice. S tím jim pomůžeme," řekl Lajčák časopisu. Dodal, že by bylo špatné přenechat Turecku řešení problémů Evropy.

"Zrádce evropské bezpečnosti" vzkazuje státům EU: "Kvůli útokům nesmíte odmítat uprchlíky."

Tagy článku