Zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo 77 obětí

Zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo 77 obětí
Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 04 / 2016, 09:45

Quito 17. března (ČTK) - Silné zemětřesení, které zasáhlo v sobotu večer místního času pobřežní oblast Ekvádoru, si vyžádalo 77 obětí. Oznámil to viceprezident Jorge Glas. Oběti pocházely z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Jejich počet se podle Glase může v následujících hodinách ještě zvýšit.

Otřesy měly sílu 7,8 stupně, úřady se obávaly ničivých vln cunami. Podle viceprezidenta šlo o nejsilnější zemětřesení, které jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979. Otřesy rovněž způsobily významné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady.

Část metropole Quita se ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho sílu ještě zvýšila. "Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní," uvedl v televizním projevu Glas. Prezident Rafael Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a rovněž vyzval obyvatele ke klidu. Na komunitní síti Twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Otřesy byly po dobu 40 vteřin cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení. Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho střed byl v hloubce 20 kilometrů.

"Byla jsem doma a dívala se na film, když se všechno začalo třást. Utíkala jsem na ulici a teď nevím, co se bude dít," popsala Lorena Cazaresová, jedna z obyvatelek ekvádorské metropole. Na snímcích, které poskytla vláda, byl vidět zřícený most ve městě Guayaquil, které leží v deltě řeky Guayas vlévající se do Tichého oceánu. Na letišti ve městě Manta byla zase zničena jedna z věží.

Pacifické středisko pro varování před cunami oznámilo, že některé části pobřeží Ekvádoru mohou zasáhnout vlny o výšce 30 centimetrů až jeden metr. Úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí k evakuaci. Varování před cunami vydalo i sousední Peru, týká se severní části země.

Tagy článku