Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z "Wintonových dětí"

Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z &quote;Wintonových dětí&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Hugo Marom
07 / 01 / 2018, 19:30

V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. O jeho úmrtí informovala Česká televize a na svém twitteru také ministryně obrany Karla Šlechtová.

Hugo Marom pocházel ze starobylého rodu Meislů. Jako jedno z Wintonových dětí odcestoval v červenci 1939 do Anglie. Po válce se vrátil do Československa, kde odmaturoval. V roce 1948 se přihlásil jako dobrovolník do izraelské armády a v Olomouci absolvoval výcvik izraelského letectva.

Marom v roce 1949 odešel do své nové vlasti, kde se jako stíhací pilot účastnil izraelsko-arabských válek. V 60. let odešel do civilu a později založil firmu na stavbu a projektování letišť.

Kontakty s rodnou zemí Marom nepřerušil. V roce 2010 mu tehdejší ministr zahraniční Karel Schwarzenberg předal ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. V roce 2015 se zúčastnil vzpomínkové akce v Hradci Králové, o rok později pak setkání letců po 70 letech v Olomouci. Přišel také s nápadem na vytvoření památníku věnovaného rodičům "Wintonových dětí", který byl loni odhalen na hlavním nádraží v Praze. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace