Zemřel Jaroslav Hofrichter, střelec 311. bombardovací perutě RAF

Zemřel Jaroslav Hofrichter, střelec 311. bombardovací perutě RAF
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Spitfire
10 / 05 / 2016, 20:15

Válečnému veteránovi bylo nedožitých 96 let.

Ve věku nedožitých 96 let zemřel letec RAF Jaroslav Hofrichter, jehož stopa se významně zapsala do dějin československého i britského válečného letectva. V pondělí o jeho skonu informoval na svých facebookových stránkách Czech Spitfire Club.

Hofrichter byl nositelem tří válečných křížů a medaile za chrabrost. Jeho činnost za druhé světové války ocenila i premiér Bohuslav Sobotka, který rovněž vyjádřil upřímnou soustrast jeho blízkým. Za války sloužil Hofrichter jako střelec a palubní inženýr v 311. bombardovací peruti. K její činnosti patřilo zejména provádění nočních náletů na německá, belgická či nizozemská města. 

Velký vlastenec nastoupil po skončení války k dopravnímu letectvu. Tam ale dlouho nevydržel, jako západní letec byl nově nastoupivšímu komunistickému režimu nepohodlný, proto byl vyhozen z armády a v roce 1949 zatčen. Později Hofrichter pracoval až do roku 1975 v pražské Tesle, kdy odešel do důchodu.

Spolu s Františkem Truhlářem či Josefem Ocelkou patřil k nejvýznamnějším československým letcům RAF v rámci 311. bombardovací perutě. Hofrichter byl posledním žijícím členem této slavné letecké jednotky.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace