Zemřel poslední pilot legendárních „Dambusters“

Zemřel poslední pilot legendárních „Dambusters“
Autor: Public Domain|Popisek: Král George VI u 617. squadrony
04 / 08 / 2015, 11:15

Poslední žijící pilot letadel Lancaster, Les Munro zemřel ve věku 96 let. Oznámila to asociace New Zealand Bomber Command.

Velitel letky Munro zemřel v pondělí v nemocnici na Novém Zélandu, kde byl hospitalizován kvůli problémům se srdcem.

Legendární Dambusters operovali za 2. světové války ze základny RAF Scampton a v roce 1943 úspěšně zaútočili „skákajícími bombami“ na německé přehrady. Ze 133 mužů, kteří se náletu zúčastnili, přežilo jen 77. Letadlo Lese Munroa bylo také zasaženo flakem, ale povedlo se mu vrátit se zpět.

SQD Ldr Munro byl patronem Bomber Command NZ, a i ve věku 95 let stále ještě létal, v lednu letošního roku jako druhý pilot v stroji Avro Anson.

Začátkem roku 2015 dokonce dal své medaile do aukce, aby pomohl zaplatit náklady na údržbu památníku bombardovacích jednotek v Londýně. Nakonec medaile ještě před dražbou koupil lord Ashcroft za 75 000 liber a věnoval je Muzeu dopravy a technologie v Aucklandu.

Podle vyjádření lidí co ho znali, odešel velice skromný a obětavý člověk.

Historie Dambusters

Za operaci Chastise se označuje útok na německé přehrady Möhne, Eder a Sorpe provedený v noci z 16. na 17. května 1943 617. perutí RAF za použití rotačních tzv. skákajících bomb, které zkonstruoval Barnes Wallis. Přehrady Möhne a Edersee byly narušeny, což způsobilo katastrofické záplavy, přehrada Sorpe utrpěla pouze menší škody. Při tomto náletu byl také poprvé nevědomky použit systém tzv. „Master bomber“, což znamenalo, že jeden člověk dirigoval celý nálet a určoval, co kdo má dělat.

„Bouncing bomb“ tzv. skákající puma se shazovala hlavně ze čtyřmotorových bombardérů Avro Lancaster, které musely letět těsně nad hladinou přehrady. Těsně před hrází byla puma shozena, nejdříve ovšem byla pomocí speciálního pohonu v bombardéru roztočena, aby se "kutálela" po hladině. Puma po dopadu na vodní hladinu odskočila (podobně jako "žabka") a při ideálním útoku takto přelétla všechny protitorpédové sítě a na několikrát doskákala až k hrázi. U hráze se potopila, teprve pak explodovala: Díky podvodní tlakové vlně měla exploze znatelně ničivější účinky.

Zdroj: BBC, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace