Švýcaři se obávají útoku i na OSN

Švýcaři se obávají útoku i na OSN
Autor fotografie: "Geneva-aerial-view" by Alexey M. - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Commons |Popisek: V Ženevě se obávají teroristického útoku
11 / 12 / 2015, 07:30

Ženevský kanton dnes zvýšil stupeň teroristického ohrožení. Důvodem je údajná přítomnost osob podezřelých z napojení na teroristický Islámský stát. Ženevský bezpečnostní úřad původně oznámil, že opaření souvisí s vyšetřováním listopadových atentátů v Paříži, ale federální policie to později přeformulovala. Hledají se prý osoby spojované s terorismem, ale nikoli s pařížskými atentáty.

Švýcarský list Le Matin zveřejnil fotografie čtyři hledaných mužů s plnovousem. Snímky prý švýcarské polici poskytly americké úřady. List La Tribune de Geneve napsal, že kromě této čtveřice se hledají další dvě osoby, které v noci na středu vjely do Švýcarska v autě s belgickou značkou. Před výjezdem ze země bylo auto spatřeno v Ženevě. Televize vyzvala příslušníky židovské komunity k opatrnosti.

Policie údajně "zvýšila stupeň ostražitosti a posílila počet policistů v ulicích". Zvýšení stupně ostražitosti se týká celého ženevského kantonu, dodatečné policejní síly ale byly podle serveru 20 minutes rozmístěny pouze v jeho metropoli.

Ochranka budov Organizace spojených národů v Ženevě agentuře Reuters řekla, že Švýcaři pátrají po čtyřech osobách. Ochrana je nyní vyzbrojena samopaly, což je podle Reuters velmi neobvyklé. Jeden ze strážců řekl, že pohotovost je zvýšená od středečních osmi hodin od večera. Po prohledání objektů OSN byly prostory z preventivních důvodů evakuovány. V ženevském Paláci národů pracuje denně několik tisíc lidí a zabezpečuje ho i za běžné situace 400 strážců.

Zatím nebyly zrušeny žádné z plánovaných akcí. V pátek se mají v Ženevě sejít američtí a ruští diplomaté k jednáním o Sýrii a v neděli se má konat tradiční průvod pořádaný tradičně při vzpomínkové oslavě pořádané na památku neúspěšného pokusu vévody Savojského o dobytí města v roce 1602. Ženevské úřady pouze oznámily, že na bezpečnost účastníků průvodu Escalade bude povolán vyšší počet policistů.

Zdroj: ČTK

Tagy článku