Ženám s nikábem nebo burkou hrozí ve švýcarském kantonu pokuta až 10 000 franků

Ženám s nikábem nebo burkou hrozí ve švýcarském kantonu pokuta až 10 000 franků
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
25 / 11 / 2015, 22:15

Ženy nosící burku nebo nikáb ve švýcarském kantonu Ticino se budou potýkat s pokutou až do výše téměř 10 000 švýcarských franků. Vláda rozhodla, že je nezákonné nosit závoje zakrývající tvář na veřejnosti.

Téměř dvě třetiny voličů v regionu podpořily tento zákaz v referendu v roce 2013.

Legislativa, která prošla parlamentem tohoto italsky mluvícího kantonu v pondělí, jasně říká, že ti co na sobě budou mít oblečení tohoto typu, budou nuceni zaplatit pokutu v rozmezí od 100 franků do 10 000 franků.

Zákon neposkytuje žádné výjimky ani pro turisty. Lidé navštěvující Ticino budou informováni na letištích a celními úředníky na italských hranicích, že je protiprávní v tomto kantonu skrývat svou tvář.

Čtyřicet tisíc lidí z Blízkého východu  navštívilo Ticino v roce 2014.

Vláda kantonu Ticino chtěla nejen zákaz burek a nikábů, ale i jiných pokrývek hlavy, které skrývají tvář, jako jsou masky a kukly, co nosí demonstranti. Nicméně, poslanci hlasovali pro zákon, který se vztahuje pouze na nošení muslimských závojů.

Švýcarský parlament uvedl, že zákaz neporušuje federální zákon, a že právní předpisy by mohly vejít v platnost v dubnu 2016. Podobný francouzský zákon byl schválen v roce 2010 s účiností od dalšího roku, což potvrdil Evropský soud pro lidská práva v červenci 2014, a podobné zákony byly od té doby přijaty v Belgii a Nizozemsku.

Ve Švýcarsku je asi 400 000 muslimů, což činí asi pět procent obyvatel této alpské země.

Zdroj: RT

Tagy článku