Zima a nástup jara přináší nejvíc vykradených chalup

Zima a nástup jara přináší nejvíc vykradených chalup
Popisek: Na jaře se mnohdy majitelé vracejí do vykradených chalup
27 / 04 / 2016, 10:15

Zimní měsíce a počátek jara vévodí statistikám vykradených chat a chalup v České republice.

Pokud se podíváme na srovnání v posledních dvou letech, pak první měsíce roku až do dubna jsou nejkritičtější, pozdní jaro a léto přináší majitelům poměrně klidné období, s podzimem a zazimováním chalup ale počet vloupání opět roste. Pozitivní je, že celkový počet vykradených chalup klesá. Zatímco v roce 2014 to bylo 3 955 případů, o rok později už policisté řešili 2 553 vloupaček. A příznivý trend zatím potvrzují i první měsíce roku 2016.

Čím to je, že zloději volí právě zimu? Je to jednoduché. Drtivá většina chalup je v tomto období opuštěná a zazimovaná. „Zloději mají dostatek času a klidu se do chalupy vloupat a tam si vybrat, co potřebují,“ říká Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která v České republice vyrábí i zámky FAB.

Někdy ale lidé zlodějům nahrávají sami. Ať už tím, že v objektu nechávají cennosti, ale i tím, že na zabezpečení chalupy tolik nemyslí. „Velkou chybou je například nechat u chalupy volně ležet žebřík. I když pak máte na oknech v přízemí mříže, zloděj použije žebřík a vyšplhá se do patra, kde už mříže na oknech nejsou,“ pokračuje Hrnčíř.

Myslete i na okolí chalupy

Podle něj se ale zodpovědnost majitelů v poslední době přece jen zvětšuje, což ostatně potvrzuje i celkový pokles vloupání. „Lidé investují do zabezpečení, kvalitní zámky a bezpečnostní dveře zloděj jen tak nepřekoná. Důležité je ale myslet i na zabezpečení třeba kůlny, odkud může zloděj lehce získat nářadí, které pak použije na vloupání do chalupy,“ vysvětluje Jan Hrnčíř.

Poraďte se se zámečníkem

Se zabezpečením rekreačního objektu je vhodné se poradit přímo u certifikovaného zámečníka. „Nejlepší je si chalupu nafotit a fotky zámečníkovi ukázat. Ten vám pak poradí, jak a čím objekt nejlépe zabezpečit,“ pokračuje bezpečnostní expert ASSA ABLOY.

Graf: Počet vloupání do rekreačních objektů klesá. Nejhorší to je v prvních měsících roku

Graf_Vývoj počtu vykradených chalup v letech 2014 a 2015

Počet vloupání do rekreačních objektů v posledních letech výrazně klesá. Ještě v roce 2014 řešilo starosti s vykradením bezmála čtyři tisíce majitelů chalup, o rok později už to bylo o téměř patnáct stovek případů méně. V roce 2014 byly nejkritičtějšími měsíci únor a březen, kdy se počet vloupání dostal přes čtyři sta, rok 2015 byly nejhorší první čtyři měsíce roku. A dobře to zatím vypadá i letos, kdy vloupání opět znatelně ubylo.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace