Žižkovi místo palcátu: test svítilny MAG-LITE LED ML300

Žižkovi místo palcátu: test svítilny MAG-LITE LED ML300
Popisek: ML300L
12 / 01 / 2018, 15:00

Do redakčního testu nám dorazila svítilna amerického výrobce Mag Instruments Inc., který vyrábí svítilny jménem MAG-LITE už od roku 1955. Ve své domovině se jedná o nejprodávanější svítilny a pozice se firma snaží získat i ve zbytku světa.

Svítilny řady D-Cell určené pro bezpečností složky a vojáky, se podle vyjádření výrobce staly nejprodávanější řadou výrobce. Svítilny jsou napájené klasickými velkými „buřty“, D a tedy i v případě velkého blackoutu nebo jiné katastrofy je šance, že pro svítilny tohoto typu bude možné sehnat napájení. U moderních svítilen napájených přes micro USB to asi tak jednoduché nebude.

Ale dost filozofování a zpět k svítilně, která leží na stole. Balení je poměrně úsporné, svítilna je zatavena do průhledného plastu se základními popisky o schopnostech tohoto obříka.

svítilna

Díky své velikosti a hmotnosti ML300L míří přednostně na opasky strážců bezpečnostních agentur, policistů a záchranářů. Na délku měří svítilna 29,5 centimetru a je napájena třemi alkalickými bateriemi typu D. I díky tomu je schopná ozařovat okolí maximálním výkonem 625 lumenů, sníženým výkonem 143 lumenů a v ekologickém módu 58 lumeny, kdy v tomto režimu je schopna svítit až 117 hodin. Daní za tyto výkony je nemalá hmotnost téměř 0,75 kg, a pokud by legendární vojevůdce Žižka o téhle svítilně věděl, odhodil by svůj palcát a křižáky pobíjel údery této svítilny, jejíž tělo je chráněno anodizací typu II.

Průměr rukojeti je 35 mm, průměr hlavy svítilny s polykarbonátovou čočkou je 57 mm a její konstrukce umožňuje zaostřování světelného kuželu dle potřeby.

Spínač k volbě světelného režimu je umístěn asi centimetr pod hlavou svítilny a jednotlivé módy se volí rychlým stiskem tohoto tlačítka. Když mačkáte pomalu, svítilna se vypne – je tedy nutné zvolit správnou rychlost. Výhodou tohoto řešení, když si na něj zvyknete (a jde to opravdu rychle) je blesková reakce svítilny.

Široká hlava a bezchybná parabola má i tu výhodu, že svítilna i s papírově relativně malým výkonem „pouhých“ 625 lumenů diody Cree XM-L2 LED umožňuje dosvítit až na vzdálenost 400 metrů! Této hodnotě lze zcela věřit a během našeho testu naměřené hodnoty odpovídaly údajům výrobce. Další výhodou paraboly o velkém průměru a nižšího výkonu diody je fakt, že se svítilna v režimu největšího světelného výkonu prakticky vůbec nezahřívá a tím tedy odpadá nutnost složitější elektroniky, která by snižovala výkon v souvislosti s přehříváním.

svítilna 2

Zajímavou vychytávkou je možnost naprogramovat si 4 sady funkcí podle způsobu využití svítilny, protože ne každý využije například stroboskop nebo signalizační režim. Pomocí několika kroků využívajících mechanických prvků svítilny, je možné tyto sady měnit. V továrním nastavení dorazí svítilna se třemi úrovněmi výkonu.

Výrobce ke svítilně dodává řadu příslušenství, jako různé montážní držáky, držáky na opasky, červený kužel pro bezpečnostní složky, ale i tak důležitou věc, jako je nové polykarbonátové sklíčko pro případ, že to původní poškrábete.

A jak svítilnu hodnotíme? Díky své rychlosti a skvělému zaostřování bude ideálním pomocníkem pro ostrahu větších areálů, do aut policie nebo hasičských sborů.

Plusy

+ Vynikající dosvit
+ Možnost zaostřování světelného paprsku
+ Provedení těla svítilny
+ Možnost programování setů funkcí tlačítka

Mínusy

- Chybějící úderný ráfek
- Snadno poškoditelné polykarbonátové sklíčko v hlavě svítilny

Více o kompletním sortimentu svítilen a příslušenství americké společnosti Mag Instrument Inc. na  www.maglite.cz

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace