Zkrátí se doba platnosti zbrojního průkazu na pět let? I o tom bude dnes jednat vláda

Zkrátí se doba platnosti zbrojního průkazu na pět let? I o tom bude dnes jednat vláda
Popisek: Ilustrační foto
07 / 12 / 2015, 08:30

Vláda dnes schválila důležitou novelu zákona o střelných zbraních a střelivu.

AKTUALIZACE / „ Je výsledkem auditu legislativy, který po tragických událostech ve Vrběticích a Uherském Brodě provedlo Ministerstvo vnitra," uvedl premiér v tiskovém prohlášení. Novela má zlepšit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů. Všichni majitelé zbraní budou muset projít lékařskou prohlídkou každých pět let, řekl novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Praktičtí lékaři dle Němečka určí, zda je potřeba další vyšetření, například psychotesty. Novela také zajišťuje lékařům přístup do centrálního registru zbraní, aby věděli, jestli jejich pacient vlastní zbrojní průkaz. Další změna se týká například lidí, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne posudek kvůli zbrojnímu průkazu.Návrh má také rozšířit oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici přímo v obydlí žadatele o vydání zbrojního průkazu, jehož zbrojní průkaz pozbyl platnosti.
Loni mělo v Česku zbrojní průkaz 292.283 lidí, z toho 62.286 ho potřebuje k výkonu povolání. Zbrojní licence podle údajů ministerstva vnitra mělo ke konci loňského roku v Česku 2116 držitelů, 21 z nich nakládalo s municí. Zdroj: denik.cz

Praha 7. prosince (ČTK) - Pestrou škálu návrhů týkajících se bezpečnosti, hospodářské soutěže nebo také automobilové dopravy či kultury bude mít dnes na stole vláda. Bude se zabývat například návrhem na jmenování ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebo novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže. Na programu je i novela zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích nebo koncepce podpory umění na léta 2015 až 2020. Po jednání vlády se sejde koaliční rada, která bude jednat zejména o státním rozpočtu na příští rok.

Asi nejsledovanějším bodem zasedání kabinetu bude obsazení postu šéfa GIBS. Toho jmenuje premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru. Očekává se, že kabinet navrhne do čela inspekce nynějšího náměstka Michala Murína, kterého minulý týden jednomyslně podpořil sněmovní výbor probezpečnost. Třiapadesátiletý Murín by tak měl vystřídat Ivana Bílka, který z čela GIBS odešel na konci listopadu.

Mezi další důležité body dnešního jednání patří návrh novely zákona o střelných zbraních a střelivu, který má mimo jiné zpřísnit pravidla pro nakládání s municí. Zkracuje také dobu platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, umožňuje lékařům přístup do registru zbraní nebo dává větší pravomoci policii.

V důvodové zprávě se uvádí mj.: Dokument "Analýza pěti aspektů vyplývajících z událostí v Uherském Brodu" identifikoval následující nedostatky existující právní úpravy v oblasti státní správy na úseku vydávání zbrojních průkazů:

  • Nedostatečná informovanost lékařů o tom, zda je pacient držitelem zbrojního průkazu 
  • Nedostatečná spolupráce Policie ČR s obcemi v rámci posuzování podmínek pro vydání zbrojního průkazu
  • Omezená dostupnost údajů pro posouzení spolehlivosti žadatele o vydání zbrojního průkazu
  • Nemožnost odnětí zbraně v obydlí
  • Nemožnost předběžného zajištění zbrojního průkazu a zbraně při podezření na změnu zdravotního stavu

Celý text je uveden v důvodové zprávě.

Kabinet se bude zabývat také novelou antidiskriminačního zákona, která má zajistit všem občanům EU, včetně občanů ČR možnost využít svobody pohybu po Evropské unii bez překážek, nebo návrhem novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který má především zjednodušit registrační úkony u vozidel.

Dalšími body programu jsou zpráva o situaci v oblasti migrace ke dni 30. listopadu 2015, výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice za loňský rok nebo návrhy spojené se služebním zákonem.

Tagy článku