Zlepší rozpočet bezpečnost USA? Na obranu jde rekordní suma

Zlepší rozpočet bezpečnost USA? Na obranu jde rekordní suma
Autor fotografie: Karel Sedláček|Popisek: letadlová loď USS Bush
01 / 04 / 2017, 07:30

ANALÝZA

Státní rozpočet je parádní politický akt v každé demokratické zemi. Platí to především pro Spojené státy, kde se v Kongresu vede každoročně bouřlivá debata o pravidlech pro hospodaření federace. Budete tomu i letos, kdy prezident Donald Trump předložil návrh rozpočtu, který by měl zlepšit bezpečnost USA. A vlastně celého světa. Diskuse bude ukončena koncem dubna.

Jedním z klíčových problémů, které Donald Trump zmiňoval v předvolební kampani, bylo enormní zadlužení země, což je smutné dědictví zanechané prezidentem Obamou. Při jeho prvním nástupu do funkce v lednu 2009 činily americké dluhy 10,63 biliony dolarů a letos na konci jeho prezidentování dosáhly výše 18 bilionů dolarů.

Prezident Trump proto hned od svého nástupu dosáhl pomocí svých prezidentských dekretů během prvních dvou měsíců snížení dluhu o 100 miliard dolarů. Pro zajímavost uveďme, že během prvních dvou měsíců vlády Baracka Obamy vzrostl dluh o 400 miliard dolarů.

Cestu ke snižování zadluženosti vidí prezident Trump v posílení ekonomiky země a ve snižování zbytečných výdajů. Ale naopak k zajištění bezpečnosti země chce zvýšit prestiž a bojeschopnost armádních a bezpečnostních sil.

Působivá předehra

Snad nejemotivnější byla ta část Trumpova prvního projevu v Kongresu, který i jeho kritici označují za hodný prezidenta USA, kdy hovořil o amerických vojácích, kteří položili své životy v boji s nepřítelem.

Spolu s ním uctili všichni přítomní památku Williama Ryana Owense, který zemřel začátkem letošního roku během akce proti islámských teroristům v Jemenu. Byl prvním padlým po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu.

„Položil život za své přátele, svou zemi a naši svobodu. Ryan zemřel tak, jak žil, jako bojovník a hrdina. Nikdy na něj nezapomeneme," slíbil prezident Carryn Owensové, manželce padlého vojáka, otce tří dětí. Ta se pochopitelně neubránila slzám a Kongres její oběť a odvahu padlého vojáka odměnil vůbec nejdelším potleskem vestoje během celého Trumpova projevu.

Prezident pokládá lednovou akci za velmi úspěšnou, neboť podle ministra obrany poskytla velké množství zpravodajských informací, jež povedou k budoucím vítězstvím. Ovšem některá americká média s odvoláním na anonymní zdroje význam získaných informací zpochybňují. Kde je pravda a kde je propaganda těžko říci, protože informace z ministerstva i novinářské zdroje jsou tajné.

Prezident Trump zároveň ujistil přítomné a prostřednictvím televizního přenosu celý svět, že připravuje „historický nárůst výdajů na obranu", protože jen silná armáda může zastrašit nepřítele.

První Trumpům rozpočet

Krátce po projevu předložila vláda Kongresu návrh rozpočtu, který zvyšuje výdaje na obranu o 54 miliard dolarů a rovněž výdaje na bezpečnost hranic. Ministerstvo obrany by získalo o 10 procent prostředů víc než letos, zatímco Department of Homeland Security očekává navýšení rozpočtu o 6 procent.

Rozpočet vyčleňuje 1,5 miliardy dolarů v tomto roce a 2,6 miliardy dolarů v roce 2018 na stavbu hraniční zdi s Mexikem.

Vzhledem ke snaze nezvyšovat zadluženost, chce-li vláda jednomu resortu přidat, musí jinému ubrat. Chce přestat financovat málo efektivní nebo dokonce rozhazovačné projekty v oblasti životního prostředí i v zahraniční politice. Naopak chce přidat americkým projektům pro výzkum vesmíru, které prezident Obama dramaticky potlačil. V průběhu Obamovy administrativy byl americký vojenský rozpočet snížen o 20 procent, zatímco se svět stával čím dál nebezpečnějším.

Výdaje na obranu se mají zvýšit na 603 miliard dolarů. Samotná částka může ohromovat jen laiky, ale ani Republikány v Kongresu, ani nezávislé rozpočtové odborníky neoslnila. „Takový požadavek na zvýšení obranného rozpočtu by představoval nárůst o 18,5 miliard dolarů nad úroveň navrženou již loni prezidentem Obamou na fiskální rok 2018. Jinými slovy, prezident Trump má v úmyslu předložit rozpočet na obranu, který je pouhá 3 procenta nad plánovaným rozpočtem prezidenta Obamy“, prohlásil republikánský senátor John McCain, předseda senátního výboru pro ozbrojené síly.

I předseda branného výboru Sněmovny, ​​Mac Thornberry, se domnívá, že by rozpočet měl být vyšší.

Podle McCaina je pro fiskální rok 2018 nutný rozpočet na obranu ve výši 640 miliard dolarů. To bude první krok směrem k obnovení vojenské připravenosti a přestavbě amerických vojenských sil pro realitu 21. století.

Nezávislí experti se však domnívají, že tak enormní zvýšení rozpočtu by Kongresem neprošlo.

Karty jsou rozdány

Není ještě o armádních výdajích rozhodnuto a už se experti několik měsíců přou o to, kam by bylo nejlepší peníze nasměrovat. Na výstavbu nové letadlové lodi v hodnotě třeba 15 miliard nebo do vývoje nových neviditelných (Stealth) letadel ?                    

Trump už před zvolením oznámil, že chce zvýšit počet amerických vojáků o 60 tisíc na 540 000, počet námořních lodí z 275 na 350 a počet bojových letadel na 1200 strojů.

Donald Trump sice sliboval historicky největší vojenský rozpočet, ale rozhodující poslední slovo v této záležitosti nepatří jemu, ale Kongresu.

Neúspěch s reformou Obamava zdravotního pojištění ukazuje, že politické proudy v americkém Kongresu se někdy stávají smrtelnými víry. Zklamaný prezident Donald Trump sice z neúspěchu zdravotnické reformy obvinil Demokratickou stranu, ale připustil, že ten den také hodně napověděl o stranické loajalitě. Většina republikánských kongresmanů dosud nepřekonala svou nechuť nebo dokonce otevřené nepřátelství vůči novému prezidentovi a jistě budou do rozpočtu hojně zasahovat.

Doufejme, že ať bude výsledek jakýkoliv, přinese zvýšení bezpečnosti demokratického světa.

 

psali jsme: 

Jak zvýšit bezpečnost Evropy

Zvýší americké zbraně v jižní Koreji bezpečnost v oblasti?

 

Autor: Karel Sedláček

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.