Zločinecké gangy "loví" mladé uprchlíky a osamělé ženy. Prostituce, otroctví i odběr lidských orgánů.

Zločinecké gangy &quote;loví&quote; mladé uprchlíky a osamělé ženy. Prostituce, otroctví i odběr lidských orgánů.
Autor fotografie: Pixabay/ArmyAmber|Popisek: Ilustrační foto
03 / 11 / 2015, 09:45

Europol: Otevřením hranic EU pro uprchlíky a současné imigrační krize využívají zločinecké skupiny, které operují podél migrační cesty i v uprchlických táborech. Imigranti jsou snadnou kořistí.

Na vysoké riziko zneužívání uprchlíků upozornil jeden z nevyšších policejních důstojníků EU, Brian Donald z Europolu. Na mezinárodní konferenci o obchodování s lidmi v Madridu, která se konala o víkendu, varoval, že "Moderní, podnikavé, organizované zločinecké gangy operují všude tam, kde je vysoká příležitost a nízké riziko."  Podle něj jsou nejvíce ohroženi malí uprchlíci, děti bez doprovodu. Kritickou situaci stovek tisíců mužů, žen i dětí zhoršuje i nástup zimy. Gangy působí podél celé migrační trasy i v uprchlických centrech a v cílových zemích. Na riziko upozornil britský server theguardian.com.

Muž se v Německu přiznal k únosu a vraždě již dvou malých migrantů. Jednoho opakovaně zneužil. Analýza DNA potvrdila, že mrtvé dítě nalezené v Německu v zahradě muže podezřelého z vraždy čtyřletého migranta Mohameda, je pohřešovaný šestiletý Elias z Postupimi. Němečtí policisté dvaatřicetiletého podezřelého zadrželi ve čtvrtek. Muž se poté k vraždě obou chlapců přiznal. Čtyřletého Mohameda původem z Bosny a Hercegoviny podle své výpovědi několikrát sexuálně zneužil a pak uškrtil. (Zdroj: Aktualne.cz)

Evropské imigrační úřady evidují mezi uprchlíky nejméně 7.000 nezletilých bez doprovodu ale toto číslo zdaleka "neodpovídá skutečnému počtu," řekl Donald.  Třetina zločineckých skupin se kromě nelegálního obchodu s lidmi a prostitucí zaměřuje na páchání další trestné činnosti, včetně obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Obchod s lidmi zahrnuje kromě toho i sexuální vykořisťování, domácí nevolnictví, žebrání a odebírání lidských orgánů.

Právě uprchlické tábory jsou živnou půdou pro různé organizované gangy, a migranti jsou snadnou kořistí obchodníků s lidmi. Uprchlíci se po příchodu na evropský kontinent cítí relativně bezpečně a pokud neseženou odpovídající práci, obracejí se na různé zprostředkovatele a tehdy dochází k jejich kontaktu s těmito zločineckými skupinami. 

Policii se sice daří odhalovat tuto trestnou činnost, ale jen za loňský rok bylo ve Velké Británii trestně stíháno pouze 130 osob, a to je jen špička ledovce. "Policie musí být mnohem aktivnější při vyšetřování těchto zločinů," uvedl policejní komisař Londýnské Metropolitní policie Bernard Hogan-Howe. Bohužel, odhalování nelegálního obchodu s lidmi ztěžuje volný pohyb pracovních sil v rámci EU, který si vytvořil dobrou příležitost pro občany EU při vyhledávání zaměstnání, ale na druhou stranu umožňuje snadnější páchání této trestné činnosti.  

Mezinárodní organizace práce odhaduje, že na celém světě je 21 milionů lidí obětí nucené práce a z toho je přibližně třetina nezletilých. V posledních letech došlo k výraznému nárůstu počtu mužů a chlapců, kteří jsou zneužívání k nuceným pracím, a tento obchod generuje ročně nezákonné zisky přibližně ve výši 150 miliard dolarů. 

 

 

Tagy článku