Zloděj křičí chyťte zloděje – Rusko straší polskou anexí západní Ukrajiny

Zloděj křičí chyťte zloděje – Rusko straší polskou anexí západní Ukrajiny
Autor fotografie: Global Panorama, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Vladimir Putin
30 / 11 / 2022, 17:30

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin prohlásil, že Polsko připravuje na západní Ukrajině referenda o přechodu teritorií a obyvatelstva pod polskou kontrolu. Pokyn k přípravě referenda měl podle ruských médií údajně vydat osobně polský prezident Andrzej Duda.

Mělo by se jednat o teritoria, jež byla mezi světovými válkami součástí Polska. Šéf SVR Sergej Paryškin to měl oficiálně sdělit v interview pro agenturu RIA Novosti. Mělo by se je o Lvovskou oblast, Ivano-Frankovskou oblast a většinu Ternopolské oblasti.

Prezident Duda měl pověřit tajné služby operativní přípravou referenda, respektive přípravou podmínek pro jeho organizaci. Referenda mají dát zdání legitimního charakteru převzetí teritorií. RIA Novosti tvrdí, že prezident Volodymyr Zelenskyj dal fakticky Polsku povolení k oficiální přítomnosti na západní Ukrajině. Údajně se též objevila informace, že v případě postupu Ruska bude na západní Ukrajině rozmístěn polský kontingent  „peacemakerů“, jenž by však neměl vstupovat do bojů s ruskými silami.

Polsko by mělo být připraveno reagovat rychle, ale dle mínění Naryškina starší členové NATO v zimě budou chtít s Moskvou jednat, a to za zády Poláků i Ukrajinců. Varšava údajně počítá s bohatými kompenzacemi za vojenskou pomoc, příjem běženců a pád rakety na polské území, jenž zabil dva lidi. Měla by být znovu otevřena diskuze o Volyňském masakru v roce 1943 spáchaného banderovci.

Podle Naryškina již v minulosti docházelo ke značným srážkám mezi polskými a ukrajinskými nacionalisty a směrem k Polákům vyslal vzkaz, aby „dvakrát nešlápli na stejné hrábě“.

Tolik k ruské propagandě. Je evidentní, že Naryškin je zdatný manipulátor a snaží se vrazit klín mezi Ukrajinu a Polsko a též mezi některé státy NATO zmínkou o jednáních za zády. Ale v podstatě popsal ruskou taktiku na okupovaných územích. Jenže Rusko tam nejprve najelo vojensky a pak ve snaze zahladit tenze se snažilo organizovat „demokratická referenda“, ale pod dohledem pohotových samopalníků. Nelze tedy vyloučit, že by Rusko mohlo zorganizovat na západní Ukrajině provokace a svádět to na Polsko, případně srážky nacionalistů a pak prohlašovat „my jsme Vám to říkali“.

Příprava velkých vojenských uskupení v Bělorusku by odpovídala možné přípravě na ofenzivu a vyvolání nepokojů na západní Ukrajině a hranici s Polskem by mohlo krýt pravé křídlo těchto sil, kdy ukrajinská armáda tam rozmístěná by mohla mít mnoho jiných starostí.

Vladimir Putin se ničeho nevzdá a možná bude chtít stále víc, otázkou je, jak daleko je schopen a hlavně ochoten zajít. Ale takováto eskalace propagandy od funkcionářů, jako je ředitel SVR Naryškin nebo místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv nevěstí nic dobrého.

 

Zdroj: kp.ru, redakce

Tagy článku