Zlodějské gangy ukradly v německých obchodech zboží za 56 miliard korun

Zlodějské gangy ukradly v německých obchodech zboží za 56 miliard korun
21 / 06 / 2016, 18:30

Obchodní řetězce a policie v Německu varuje před vzrůstajícím počtem krádeží po celé zemi, které způsobují maloobchodníkům miliardové ztráty. A zloději nejsou ve většině případů vůbec dopadeni.

Podle statistik trestné činnosti vzrůstá v německých obchodech počet případů drobných krádeží. V roce 2015 bylo odhaleno 391.000 případů, což je v porovnání s rokem 2014 sedmiprocentní nárůst. Zdroj: dw.com

der Handelsverband Deutschland (HDE)

"Mezi zloději jsou děti, mládež, dospělí, důchodci - všechny věkové skupiny obyvatelstva," uvedlo 23. května ve své zprávě německé odborové sdružení HDE (Handelsverband Deutschland).

Maloobchodníci vyčíslili ztráty zaviněné krádežemi ve výši cca 2,1 miliardy eur, a to je "částka, která opravdu bolí," uvedl mluvčí HDE Stefan Hertel ve svém prohlášení.

Institut obchodního podnikání v Kolíně nad Rýnem spočítal, že 98 procent všech případů krádeží v obchodě zůstalo bez povšimnutí. Podle jeho experta Franka Horsta "obyčejný zloděj" ukradne obvykle malé předměty v ceně kolem 80 eur a zaměřuje se především na parfémy, žiletky, kosmetiku a spotřební elektroniku.

Hodnota odcizených věcí se ale rapidně zvyšuje, když na prodejny zaútočí organizované skupiny zlodějů. "Tyto gangy mohou snadno a najednou odcizit zboží v ceně mezi 1500 eur a 2000 eur a bohužel je zřejmý nárůst těchto aktivit organizovaného zločinu," uvedl Horst.

S rostoucí ekonomikou se začala měnit i skladba krádeží, rostou krádeže dražšího zboží.

"Jednají podle stále stejného vzoru," tvrdí Stefan Hertel z HDE. "Skupina lidí vejde do obchodu, jeden z nich odvede pozornost prodavače, a mezitím ostatní ukradnou co mohou a trvá to jen pár vteřin."  

"Stále méně obchodníků nahlásí krádež na policii, protože následná trestní řízení jsou často stejně zastavena," řekl generální ředitel HDE Stefan Genth.

Podobná situace je i v České republice, kde se organizované skupiny zlodějů zaměřují i na krádeže potravin ve velkých objemech. Je totiž po nich větší poptávka a toto zboží jde rychle na odbyt.  V praxi to funguje tak, že organizovaná skupina navštíví provozovnu mnohdy i několikrát za den a průměrná hodnota „nákupu“ je cca 5 až 15 tis. Kč. M2C dokonce odhalilo případ, kdy částka zboží připraveného ke krádeži převyšovala hodnotu 60 tis. Kč.

Tagy článku