Zmatek na egyptské obloze, britské letadlo se jen těsně vyhnulo raketě

Zmatek na egyptské obloze, britské letadlo se jen těsně vyhnulo raketě
Autor fotografie: Andy Mitchell CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustrační foto
07 / 11 / 2015, 09:30

Britské dopravní letadlo mířící do egyptského letoviska Šarm aš-Šajchu se jen těsně vyhnulo v srpnu vojenské raketě.

Oznámily to britské sdělovací prostředky tento týden v souvislosti s havárií ruského letadla v téže oblasti. Thomson Airways Jet s 189 lidmi na palubě vzlétl z Londýna a mířil do letoviska u Rudého moře, napsal list The Guardian.

Dále list uvádí, že letadlo se s raketou potkalo asi ve vzdálenosti 300 metrů od své dráhy, ale pokračovalo v letu a bezpečně přistálo 23. srpna. Podle The Guardian byli cestující drženi v nevědomosti o incidentu.

Mluvčí britské vlády potvrdil zprávy z médií a dodal, že šetření zjistilo, že raketa nepocházela od teroristů.

"Zkoumali jsme incident a dospěli k závěru, že se nejednalo o cílený útok a je pravděpodobné, že se jednalo o rutinní cvičení vedená egyptskou armádou v té době v dané oblasti," řekl mluvčí ve svém prohlášení.

Podle britské vlády nesouvisí toto ohrožení přímo s katastrofou rukého letadla společnosti MetroJet, při které zahynulo všech 224 lidí na palubě. Vláda však vyjadřuje svoje obavy, že nestabilita v celé oblasti Sinajského poloostrova může ohrožovat bezpečnost civilního leteckého provozu.

Letecké společnosti mají  v současné době zakázáno létat nad Sinají v nižších výškách než 12 kilometrů,  kvůli obavám, že by islámští radikálové bojující s egyptskou vládou mohli mít zbraně schopné sestřelit letadlo. Bojovníci IS mají podle tajných služeb pouze přenosná protiletadlová raketová odpalovací zařízení. 

Prezident Vladimir Putin na základě doporučení tajné služby nařídil pozastavit lety ruských aerolinek do Egypta. Opatření má trvat, dokud se neobjasní příčina pádu letounu, v jehož troskách zahynulo 224 lidí. 

V Šarm aš-Šajchu uvízlo na 20.000 Britů a zřejmě až 40.000 Rusů. Británie dnes začala za mimořádných bezpečnostních podmínek své občany evakuovat.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.