Změní vražda britské poslankyně výsledek referenda o Brexitu?

Změní vražda britské poslankyně výsledek referenda o Brexitu?
17 / 06 / 2016, 11:00

Coxová je první zavražděnou členkou dolní komory britského parlamentu od roku 1990, kdy teroristé z IRA nastražili bombu do automobilu bývalého osobního tajemníka Margaret Thatcherové Iana Gowa.

Londýn (ČTK)- Britská poslankyně Jo Coxová, která byla ve čtvrtek zavražděna, se před časem obrátila na policii poté, co obdržela "zlovolná sdělení". Uvedla to podle agentura Reuters britská policie. Upřesnila, že při vyšetřování její stížnosti v březnu zatkla a pokárala jednoho muže, který ale není ten, kterého zadržela po čtvrteční vraždě.

List The Sun dnes uvedl, že zadrženým je "duševně nemocný" Tommy Mair, který žil v ústraní od smrti své babičky před 20 lety a podstoupil delší psychiatrickou léčbu. Podle serveru The Independent měl dlouhodobé vazby na londýnské krajně pravicové uskupení Springbok Club, které podporovalo apartheid v JAR a dnes agituje za odchod Británie z EU. Mair byl jedním z prvních odběratelů online magazínu tohoto uskupení. Zdroj: idnes.cz

Podle některých britských médií je na vině agresivní tón kampaně před referendem o členství země v EU 23. června. Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilující o odchod Británie z EU. Zástupci brexitu i stoupenci dalšího členství okamžitě pozastavili kampaň, která bude pokračovat nejdříve o víkendu.

ServerPolitico uvedl, že mnoho z poslanců se nyní obává i o svůj život. Ačkoliv se výhrůžky na internetu a další hrozby staly součástí jejich běžného života, nikdo nečekal, že dojde k takto brutálnímu a krutému útoku a vraždě.

Labouristický poslanec David Lammy uvedl, že jeho kolegové po parlamentu chodili v šoku. „Lidé tu stojí a vůbec tomu nemohou uvěřit," uvedl. Sám jen minulý týden informoval úřady o tom, že během posledního měsíce obdržel přes internet dvě výhrůžky. Zdroj: eurozpravy.cz

 

Tagy článku