Znalec, který poslal Kramného za mříže, tajně zničil všechny důkazy. Případ přitom čeká na obnovu. Je znalec Igor Dvořáček Minotaurem uprostřed justičního labyrintu?

Znalec, který poslal Kramného za mříže, tajně zničil všechny důkazy. Případ přitom čeká na obnovu. Je znalec Igor Dvořáček Minotaurem uprostřed justičního labyrintu?
26 / 09 / 2018, 19:00

Znalec Igor Dvořáček, který „vymyslel“ v případě Petra Kramného verzi o vraždě elektrickým proudem, zničil všechny důkazy. Učinil tak krátce předtím, než byl odvolán z funkce ředitele Ústavu soudního lékařství v Ostravě, o čemž věděl.

Na tuto znepokojující skutečnost upozornil redakci Security magazínu spolek Šalamoun, který dlouhodobě bojuje za práva Petra Kramného na spravedlivý proces.

Vše nasvědčuje tomu, že je případ Kramný stejně výbušný, jako například kauza právnické fakulty v Plzni. Může se stát největším justičním zločinem posledních desetiletí, kdy se na odsouzení „nevinného“ podílely různé složky justičního systému.

Klíčovým důkazem v kauze Kramný byly vzorky, odebrané při pitvě těl Moniky a Kláry, které měl Petr Kramný údajně zabít v Egyptě v luxusním hotelu během dovolené v roce 2013. Petr Kramný od počátku opakuje, že je nevinen a že je obětí mediálního tlaku. Soud ho však poslal na 28 let za mříže, aniž by měl jediný přímý důkaz a jediným nepřímým bylo tvrzení znalců o příčině smrti elektrickým proudem.

Panují však velmi silné pochybnosti. Česká policie nebyla na místě činu a nesehnala jediného relevantního svědka. Navíc prokazatelně zkreslila přepis odposlechů, když je vlastně ani neprovedla, pouze jejich obsah „kreativně převyprávěla“. Znalci Igora Dvořáčka prokazatelně manipulovali s fotografiemi vzorků, když je zřejmě upravili na počítači a vložili do spisu.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný, všechno je jinak: Kdo vyměnil klíčový důkaz? Čí je snímek srdce ve spise? Rozhovor s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun

Není ani jasné, zda je vrahem Petr Kramný, nebo jeho žena Monika Kramná, která pak spáchala sebevraždu. Je tu i možnost jiné osoby, či nešťastné náhody, například otravou hotelovým jídlem.

Jedna skupina znalců, které vedl právě Igor Dvořáček, tvrdí, že příčinou smrti je zásah elektrickým proudem. Druhá skupina znalců to označila za úplný nesmysl a spíše se přiklonila k příčině smrti otravou. Dodejme, že první skupinu oslovil soud (soudkyně Gilová) a tu druhou spolek Šalamoun), přičemž co do odbornosti na druhá vysoce převyšovala tu první. K dispozici měli stejné vzorky – které následně Igor Dvořáček zničil.

Na nebezpečí zničení vzorků, tedy klíčového důkazu) několikrát upozorňovala advokátka Petra Kramného JUDr. Jana Rejžková. Soudkyně Gilová však nekonala, až věděla, že se blíží obnova případu, k čemuž budou vzorky nezbytné.

Igor Dvořáček od začátku se vzorky nakládal, jako by mu patřily. Ač ho k tomu vybídl soud, odmítal je vydat ke kontrolnímu šetření znalců spolku Šalamoun, a učinil tak na základě interpelací v parlamentu České republiky. Znalci pak po analýze vzorků zcela vyvrátili Dvořáčkovu verzi, že byl příčinou smrti elektrický proud.

Případ provázel obrovský zájem médií, která z podezřelého Petra Kramného udělala vraha ještě předtím, než bylo vůbec zahájeno vyšetřování. Policie tak byla médii postavena do situace, že je neschopná zatknout „jasného pachatele“.

psali jsme: Exkluzivně: Nahrávky rozhovoru Kramného s pojišťovnou jasně dokazují, že byl těsně před zhroucením – a soud se tedy mýlil

Na celé kauze je velmi podezřelé, že jen a pouze elektrický proud jako příčina smrti by vedl směrem k Petru Kramnému. Naopak otrava by vedla k podezření, že vraždu a sebevraždu spáchala Monika Kramná, nebo ke zkaženému jídlu. Dodejme, že egyptští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že je Petr Kramný nevinen.

Případ se navíc odehrál v době, kdy byl veden tlak na odvolání policejního ředitele Moravskoslezského kraje Tomáše Kužela, pod nějž případ Kramný spadal. Případ Kramný v podstatě rozhodoval o jeho dalším setrvání ve funkci, a kdyby nebyl vyřešen, ředitel Kužel by byl zřejmě z funkce odvolán.

Igor Dvořáček byl odvolán z funkce ředitele Ústavu soudního lékařství poté, co se zřejmě dopouštěl střetu zájmů.  Jeho odvolání tedy s kauzou Kramný nesouviselo. Ale jen zdánlivě. Bývalý agent StB Igor Dvořáček byl totiž jako znalecký guru v pozici, kdy mohl na požádání dodat jakýkoli důkaz bylo třeba – byť netvrdíme, že to dělal.

 

Autor: Ondřej Höppner

 

 

 

Tagy článku