Známý americký novinář zabit při útoku v Afghánistánu

Známý americký novinář zabit při útoku v Afghánistánu
06 / 06 / 2016, 18:00

Spolu s ním zemřel i jeho tlumočník.

Známý novinář, fotoreportér a pracovník amerického rádia National Public Radio (NPR) David Gilkey zemřel v neděli v jižním Afghánistánu při útoku na kolonu vozů, v níž jel. Útok nepřežil i jeho tlumočník. Podle BBC se vozidla dostala pod palbu, během níž zemřel i afghánský voják, který vůz řídil.

Podle mluvčí NPR Isabel Laraové měl Gilkey projíždět spolu s afghánskou armádou provincií Hílmand v jižním Afghánistánu, když kolonu vozů napadla nepřátelská střelba. Útok přežili jen dva jeho kolegové z NPR Tom Bowman a Monika Evstatievová, aniž by utržili nějáká zranění.

Gilkey zpravodajsky pokrýval konflikt v Iráku a a Afghánistánu od 11. září 2001 a také dlouhodobě sledoval situaci kolem epidemie eboly v Africe. Podle webových stránek NPR Gilkey podnikl řadu cest do Iráku a Afghánistánu, aby mohl přímo na místě informovat o probíhajícím konfliktu.

Zatím není jasné, kdo na kolonu vozidel, v níž Gilkey a další jeli, zaútočil. Spekuluje se o hnutí Tálibán, které po zvolení nového vůdce mully Achúndzády začíná znovu zvedat hlavu a provádět ve zvýšené míře teroristické činy zvláště potom, kdy jednání s vládou o míru skončila na mrtvém bodě.

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku