Známý Australan bojující za Islámský stát byl zabit

Známý Australan bojující za Islámský stát byl zabit
Popisek: Ilustrační obrázek
31 / 01 / 2016, 09:45

Podle jednoho ze členů ISIS, je Neil Prakash mrtvý. Zpráva proběhla v kryptované síti „Telegram“, kterou Islámský stát používá.

Zpráva o smrti Neila Prakashe, který byl za on-line náborem zahraničních džihádistů v Sýrii a Iráku, byla zveřejněna v uzavřených komunikačních kanálech používaných Isis.

Žádné další podrobnosti se dosud o jeho smrti neobjevily a australská vláda není schopna to potvrdit.
Ale agentura News Corp citovala kolegu australského náboráře, jak říká, že zpráva o jeho smrti byla "zaslán na Telegram", tedy zašifrovanou službu, kterou ISIS používá od loňského roku, stejně jako další on-line kanály.

"Já ho neznal, ale slyšel jsem to," řekl člen Isis.

Prakash, který odcestoval do Sýrie v roce 2013 a přijal válečné jméno Abu Khaled al-Cambodi jako odkaz na jeho kambodžské kořeny, byl hledán od loňského srpna na základě zatykače vydaného australskou federální policií.

Byl spojován s údajného spiknutím na setnutí policisty v Austrálii.

Prakash byl uveden v Isis průvodci jako online kontakt pro džihádisty a byl na sociálních sítí velice aktivní až do konce roku 2015.

Kancelář generálního prokurátora, George Brandise, řekla, že vláda: "Nemůže potvrdit zprávy o smrti Neila Prakasha z důvodu vážné bezpečnostní situace v Sýrii a Iráku".

Podle News Corp byly prý Prakashovi zakázány z on-line aktivity veliteli Isis poté, co došlo ke smrti jeho tří přátel americkým dronem. Jeden ze závěrečných tweetů Prakashe vyzýval USA, aby z něj učinili mučedníka prostřednictvím "rakety ráje". Možná se tedy tak stalo.

Mezi ostatní Australany údajně zabité na straně ISIS patří teenager ze Sydney Abdullah Elmir či Zakaryah Raad.

Zdroj: The Independent 

Tagy článku