Znásilnění muslimky Ježíšem jako zkouška hranic únosnosti

Znásilnění muslimky Ježíšem jako zkouška hranic únosnosti
Autor: Screenshot YouTube
29 / 05 / 2018, 14:15

Hra Naše násilí a vaše násilí, kterou uvedlo brněnské Divadlo Husa na Provázku, vyvolalo nebývalý rozruch jak mezi občany, tak aktivisty.

Kontroverzní hře se podařilo vyvolat pobouření zejména kvůli scéně, kdy Ježíš znásilňuje muslimku. Aktivisté z ,,raubířské" skupiny Slušní lidé pak vnikli na jeviště a představení zcela nesmyslně přerušili. Současně se vkrádá myšlenka, kde vlastně končí hranice dobrého vkusu a začíná pokleslá a v mnoha ohledech zvrácená forma umění, která je určena jen pro menší skupinu lidí, pro něž umění nezná hranic.

psali jsme: Jestli Islámský stát někomu slouží, tak to nejsou muslimové, řekl předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka

Byla překročena tato hranice v případě hry Naše násilí a vaše násilí? Na to neexistuje jednoznačná odpověď, protože tuto hranici má každý posunutou jinde. Jisté je , že hra vyvolala velké emoce a kontroverze, což byl zřejmě i její původní záměr.

Pro někoho bude znásilnění muslimky Ježíšem, jakož i další kontroverzní scény v této hře, výrazem svobodomyslnosti novodobého umění, které nabylo poněkud odlišných forem, než jsme byli zvyklí z minulosti, pro druhou skupinu bude tento výjev výrazem odporné frivolnosti, zvráceného uměleckého ztvárnění, a současně urážky náboženství. Vyberte si sami.

psali jsme: Sebevražedné útoky pácháme my, muslimové, řekla moderátorka

Představení se na druhé straně stalo jakýmsi etalonem hranic únosnosti, jinými slovy ukázalo, na co je část společnosti už citlivá, a co může vyvolat prudkou protireakci. A to je nutno brát také v potaz při nastudování této i jiných divadelních her.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace