Zničené sochy v Palmýře měly nevyčíslitelnou hodnotu, říkají experti

Zničené sochy v Palmýře měly nevyčíslitelnou hodnotu, říkají experti
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Palmýra
17 / 04 / 2016, 20:00

Experti ve znovudobyté Palmýře poskytli další informace ohledně zničených soch a artefaktů

Experti, kteří nyní sčítají škody napáchané Islámským státem v Palmýře, nyní poskytli další detaily ohledně zničeného kulturního bohatství. IS zdevastoval sochy, památky, místní muzeum a část uloupil, aby je mohl zřejmě výhodně prodat.

Toho, čeho se obávali archeologové a památkáři, se bohužel vyplnilo. IS, který kontroloval 10 měsíců Palmýru, než byla zpět dobyta, město doslova zdevastoval. Muzeum bylo srovnáno se zemí, sochy ničili islamisté nějčastěji kladivy a dalšími těžkými předměty. Nejvzácnějším artefaktům starým několik tisíc let usekávali hlavu či končetiny.

Jak potvrdil polský archeolog Bartosz Markowski agentuře AP, islamisté zničili naprostou většinu z 200 soch v přízemí muzea, které byly návštěvníkům standardně představovány. Potvrdil taktéž, že některé z vzácných předmětů byly z muzea zcizeny. Markowski a jeho tým byl mezi prvními, kteří na místo zdorazili.

Nyní se budou snažit sbírat a postupně shromažďovat fragmenty ze soch a dalších památek, aby je mohli převézt do Damašku a tam začít s náročnými konzervátorskými pracemi. Sám Markowski, řekl, že škody jsou katastrofální a že zachránit půjde jen malá část zničeného kulturního bohatství.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace